| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa sponsoringu

Umowa sponsoringu

Trudno dziś sobie wyobrazić jakiekolwiek medialne wydarzenie bez zaangażowania sponsora. Dowodzi to, że instytucja sponsoringu na dobre zagościła w obrocie gospodarczym. Nie ma ona jednak nic wspólnego z bezinteresownością. Umowa sponsoringu zaś nie została do tej pory uregulowana w kodeksie cywilnym. Mimo to odnoszą się do niej inne ustawy.

Pojęcie sponsoringu
 
Słyszy się zatem, że rodzice sponsorują dzieci, media informują niekiedy, że jakiś funkcjonariusz publiczny był sponsorowany przez jakiegoś biznesmena itd. Przykłady te dowodzą nieznajomości rzeczy i istotnie deformują obraz sponsoringu. Zagrażają także samej instytucji, skoro miałaby być wykorzystana także do relacji o czysto kryminalnym podłożu.
Tymczasem sponsoring w swej istocie nie ma nic wspólnego w działalnością charytatywną. Nie należy go także utożsamiać z darowizną polegającą na bezpłatnym, jednostronnym przysporzeniu komuś korzyści, ani z klasycznie pojmowanym mecenatem. Z drugiej strony sponsoring nierozerwalnie łączy się z reklamą, marketingiem, z public relations rozumianym i jako całokształt działań zmierzających do nawiązania trwałego kontaktu – opartego na zaufaniu – przedsiębiorcy z szerokimi kręgami konsumentów. Widać z tego zatem, że gdy chodzi o motywy, cele i środki sponsoringu, to jest metodą wolnorynkową walki o klienta. To bowiem stanowi centrum zainteresowania sponsora.
Najkrócej rzecz ujmując, sponsor angażuje się w dane przedsięwzięcie nie dlatego, że mu się ono podoba, czy dlatego, że wiąże się z nim realizacja szczytnych celów, ale dlatego, że liczy na to, że zyska na prestiżu i popularności, a skutkiem tego wzrosną jego obroty.
Uwypuklenie tych cech sponsoringu o charakterze ściśle ekonomicznym nie ma bynajmniej na celu podważania niewątpliwych zasług tej instytucji prawnej w wspieraniu rozmaitej aktywności z korzyścią nie tylko dla stron umowy, lecz również widzów czy uczestników sponsorowanych przedsięwzięć. Podkreślanie utylitarnego charakteru sponsoringu umożliwia jednak wyodrębnienie go od innych form wspierania pożądanej aktywności ludzkiej od mecenatu poczynając, przez wszelkie rodzaju ofiary i kwesty, na protektoracie kończąc.
 
Sponsoring – umowa nienazwana
 
Mimo że w wielu aktach prawnych odnajdujemy odniesienia do sponsoringu, pozostaje on nadal umową nienazwaną, nieuregulowaną w kodeksie cywilnym.
UMOWA NIENAZWANA, CHOĆ WYMIENIANA
Odniesienia do sponsoringu odnajdujemy w ustawach o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, o radiofonii i telewizji oraz w prawie farmaceutycznym, choć nie jest to umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.
Prawne regulacje sponsoringu odnoszą się bardziej do sfery administracyjnej i karnej niż cywilnej i dotyczą ograniczeń sponsoringu na różnych polach jego gospodarczej aktywności, a także konsekwencji nieprzestrzegania tych ograniczeń przez sponsorów i sponsorowanych. Postaci rzeczy nie zmienia fakt, że pojęcie sponsoringu zostało zdefiniowane w kilku aktach prawnych. Sama definicja to bowiem za mało, by na jej podstawie konstruować nazwaną umowę sponsoringu. Zresztą definicje te ujmują sponsoring od strony ekonomicznej, nie prawnej. Ponadto ich moc ogranicza się do aktu prawnego, w którym są zawarte.
DEFINICJE Z RÓŻNYCH USTAW
• W ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych sponsoring oznacza wspieranie w formie finansowej lub rzeczowej działalności osób i instytucji związane z eksponowaniem nazw produktów i firm handlowych oraz ich symboli graficznych (art. 2 pkt 8).
• W ustawie o radiofonii i telewizji sponsoringiem jest bezpośrednie lub pośrednie finansowanie albo współfinansowanie tworzenia lub rozpowszechniania audycji, względnie innych przekazów przez osobę niebędącą nadawcą ani producentem audycji – dla upowszechnienia, utrwalenia lub podniesienia renomy nazwy, firmy, znaku towarowego czy innego oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorcę, jego działalność, towar lub usługę (art. 4 pkt 7).
• W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sponsoring zdefiniowano jako bezpośrednie lub pośrednie finansowanie działalności osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej dla upowszechnienia, utrwalenia lub podniesienia renomy lub nazwy producenta czy dystrybutora, znaku towarowego bądź innego oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorcę, jego działalność, towar lub usługę – w zamian za informowanie o sponsoringu (art. 21 pkt 4).
• W prawie farmaceutycznym sponsoring został zrównany z reklamą i oznacza wszelką działalność, bez względu na obszar jego oddziaływania, z którym łączy się informacja i zachęta do stosowania produktu leczniczego, która ma na celu zwiększenie liczby wypisywanych recept, dostarczanie, sprzedaż lub konsumpcję produktów leczniczych (art. 52 ust. 1).
W literaturze przedmiotu sponsoring oznacza w zasadzie odpłatne przysporzenie majątkowe, wyrażające się w pieniądzach, rzeczach lub usługach. Owo przysporzenie dokonywane jest przez określony podmiot gospodarczy (sponsora) na rzecz wybranej osoby fizycznej, organizacji, instytucji lub innej struktury prawnej (sponsorowanego). Celem przysporzenia jest dokonanie przez sponsorowanego czynności wskazanych w umowie sponsoringu, zmierzających do utrwalenia lub spotęgowania renomy sponsora, do wzrostu jego popularności w określonym środowisku społecznym oraz do zwiększenia jego zysków.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK