| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa factoringu

Umowa factoringu

Factoring to skup wierzytelności połączony ze świadczeniem dodatkowych usług – np. związanych z rachunkowością – na rzecz przedsiębiorców zbywających swe wierzytelności. Trudnią się nim przeważnie banki, choć nie jest to działalność dla nich zastrzeżona.

Wady
 
Z factoringiem łączą się wymierne koszty ponoszone przez factoranta. Składają się na nie opłaty, prowizje, marża oraz – w zależności od tego, czy odsetki są wymagane z góry, czy z dołu – stopa dyskontowa lub procentowa. Koszt factoringu zależy m.in. od obrotów faktoranta, wartości zbywanej wierzytelności, wiarygodności dłużnika, okresu, na jaki faktorant udzielił mu kredytu kupieckiego. Nigdy nie jest więc tak, że przedsiębiorca otrzyma 100 proc. zbywanej wierzytelności wynikającej z konkretnej faktury. Jej wartość jest pomniejszana o stopę dyskontową (odsetki płatne z góry są regułą). Co więcej, uwzględniając kilkuprocentową prowizję i marżę, może się okazać, że przedsiębiorca nie może liczyć na czysty zysk za dostarczone odbiorcy towary. Zostanie on bowiem strawiony przez koszty factoringu. I to właśnie stanowi skuteczną zaporę przed upowszechnieniem tej instytucji w polskich wysoko oprocentowanych realiach. Bywa jednak, że decyzja o podpisaniu umowy jest uzasadniona koniecznością natychmiastowego otrzymania należności za dostarczony towar, za który termin zapłaty jeszcze nie nadszedł, nawet przy realnej stracie z transakcji. I w takim przypadku może się jednak pojawić przeszkoda. Niektóre bowiem banki wykupując całą wierzytelność wypłacają faktorantowi jedynie część kwoty, resztę pozostawiając jako kaucję gwarancyjną, zablokowaną na wyodrębnionym rachunku do czasu spłaty zobowiązania przez dłużnika i całkowite rozliczenie następuje w dniu zapłaty dokonanej przez dłużnika.
Mogłoby się też wydawać, że faktor – skoro nabywa wierzytelność – przejmuje na siebie ryzyko jej zaspokojenia przez dłużnika, czyli ryzyko jego niewypłacalności. Tak pojmowany factoring nosi miano właściwego (pełnego). W praktyce jest on jednak na naszym rynku niedostępny dla zdecydowanej większości potencjalnych faktorantów.
Regułą jest w polskich realiach factoring niewłaściwy (niepełny). W takich razach faktor nie przejmuje wraz z nabywaną wierzytelnością ryzyka wypłacalności dłużnika. Oznacza to, że po opłaceniu wszelkich prowizji, opłat, marży i dyskonta, w razie niespłacenia w terminie należności przez dłużnika faktorant staje się zobowiązanym do zapłaty całej należnej bankowi kwoty za wierzytelność, od której po upływie wyznaczonego terminu zapłaty bank będzie naliczał odsetki.
 
Charakter umowy
 
Polskie prawo nie zawiera żadnych uregulowań umowy factoringu. Nie znaczy to jednak wcale, że niedopuszczalne jest zawieranie takich kontraktów. Drogę do spopularyzowania tej instytucji w obrocie otwiera przepis art. 3531 k.c., wprowadzający zasadę swobody umów. Wynika z niej, że strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W praktyce wspólne układanie przez strony treści umowy factoringowej nie występuje. Faktor ma gotowe szablony umów i albo przedsiębiorca je akceptuje, albo radzi sobie z wierzytelnością sam. Można jedynie czasem wynegocjować wysokość prowizji, dyskonta czy marży (zdarza się ją zbić, np. z 5 na 4 punkty procentowe).
Factoring jako umowa nienazwana zmusza strony do szczegółowego i precyzyjnego określenia wzajemnych praw i obowiązków wynikających z umowy. Tylko w ten sposób mogą one bowiem uniknąć odpowiedniego, czyli z natury rzeczy niedoskonałego, stosowania przepisów kodeksu cywilnego przy rozwiązywaniu ewentualnych sporów wynikłych przy wykonaniu umowy.
Charakteryzując pod względem prawnym factoring, można przyjąć, że nie jest on klasyczną cesją ani pożyczką, ani sprzedażą. Jest szczególnym rodzajem cesji wierzytelności w obrocie profesjonalnym, której celem jest finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorcy-faktoranta oraz administrowanie wierzytelnością.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK