| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa factoringu

Umowa factoringu

Factoring to skup wierzytelności połączony ze świadczeniem dodatkowych usług – np. związanych z rachunkowością – na rzecz przedsiębiorców zbywających swe wierzytelności. Trudnią się nim przeważnie banki, choć nie jest to działalność dla nich zastrzeżona.

Nie
W wyniku zawarcia umowy factoringu dochodzi do cesji wierzytelności wynikających z umowy sprzedaży, dostawy czy umów o usługi. Przelew wierzytelności dokonywany jest ze sprzedawcy na faktora, w tym wypadku na bank. I mimo że umowa factoringu nie jest uregulowana przez polskie prawo, to zastosowanie mają do niej przepisy dotyczące w szczególności umów o przelew wierzytelności. Zgodnie z art. 3531 kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości tego stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Co więcej, zgodnie z art. 510 par. 1 k.c., umowa przelewu wierzytelności przenosi ją na nabywcę. A klauzula zawarta w pana umowie świadczy, że jest to rodzaj factoringu niewłaściwego, przy którym ryzyko niewypłacalności dłużnika nie przechodzi na faktora. Tym samym w razie popadnięcia w tarapaty finansowe nabywcy towarów lub usług wierzytelność powraca do faktoranta, czyli do pana spółki. Niemniej umieszczenie takiej klauzuli nie odbiera faktorowi (bankowi) prawa do dochodzenia spłaty bezpośrednio od dłużnika. Zastosowanie takiej klauzuli gwarancyjnej jest dopuszczalne i ma na celu ułatwienie bankowi szybkiego odzyskania wypłaconego świadczenia. Stanowisko takie popiera Sąd Najwyższy w wyroku z 28 lipca 2004 r., sygn. akt III CK 285/03, a także w wyroku z 18 grudnia 2003 r., sygn. akt ICK 7/03.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK