| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa consultingu

Umowa consultingu

Udzielanie informacji, służenie komuś radą lub opinią to odwieczne formy aktywności gospodarczej. Consulting stanowi współczesne ramy organizacyjno-prawne dla tego typu działalności. Nie jest to jednak umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.

Ograniczenie odpowiedzialności
 
Na gruncie consultingu w pełni znajduje zastosowanie zasada pełnego odszkodowania obejmująca zarówno straty, które poszkodowany poniósł, jak i korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono. W praktyce zasada ta jest ograniczana, ponieważ jednostki consultingowe skwapliwie wykorzystują możliwość umownego ograniczenia swej odpowiedzialności, a nawet wyłączania jej z tytułu wadliwości opinii. Narzucają postanowienia umowne, z których wynika, że ryzyko skuteczności opinii powinno w całości obarczać zlecającego.
Możliwość umownego ograniczenia odpowiedzialności stwarza jednostkom consultingowym przepis art. 473 par. 2 k.c. Zgodnie z jego treścią niedopuszczalne jest jedynie wyłączenie odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną umyślnie. Na tej podstawie wydawać by się mogło, że konsultant może wyłączyć swą odpowiedzialność opartą na winie nieumyślnej za szkody wywołane wadliwą opinią. Stanowisko takie nie uwzględniałoby jednak w pełni treści zasady swobody umów, która pozwala wprawdzie stronom dowolnie kształtować stosunek prawny, jednak nie całkowicie bez ograniczeń. Treść lub cel danego stosunku prawnego nie może być sprzeczny m.in. z jego naturą. O ile w razie drobnych nieumyślnych uchybień sprawa może być rozmaicie postrzegana, to w przypadku rażącego niedbalstwa nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z ewentualnym umownym wyłączeniem odpowiedzialności sprzecznym z naturą consultingu, którego podstawą jest zaufanie do kompetencji, rzetelności, obiektywizmu, uczciwości czy lojalności instytucji consultingowej. Rażące niedbalstwo z pewnością pozostawałoby w sprzeczności z tymi koniecznymi przymiotami konsultanta. Co więcej, wykorzystywanie rażącego niedbalstwa przez instytucję consultingową do wyłączenia jej odpowiedzialności może być oceniane jako rażące nadużycie prawa względem podmiotu, który obdarzył ją zaufaniem.
RAŻĄCE NIEDBALSTWO
Rażące niedbalstwo nie zwalnia instytucji consultingowej od odpowiedzialności.
 
Zapewnienie skuteczności opinii
 
Na gruncie działalności consultingowej praktyką jest udzielanie przez konsultantów zapewnień co do poprawności sporządzonej opinii i gwarancji jej skuteczności. Takie oświadczenia nie zmieniają zasadniczo podstaw odpowiedzialności autora ekspertyzy, ale nie znaczy to, że pozbawione są one prawnego znaczenia.
Zapewnienie poprawności opinii i udzielenie gwarancji to dwa odrębne stany, z tym że przez gwarancję skuteczności jednostka consultingowa składa jednocześnie zapewnienie o jej poprawności. Zasada ta nie działa jednak w drugą stronę, tzn. zapewnienie poprawności ekspertyzy nie jest jednoznaczne z udzieleniem gwarancji co do jej skuteczności.
Składając tego rodzaju zapewnienia, jednostka consultingowa wskazuje jednocześnie zakres swych ewentualnych obowiązków w razie ujawnienia się stanów przeciwstawnych do treści złożonych zapewnień. Są to z reguły zobowiązania do uzupełnienia lub poprawienia opinii, wyposażające zlecającego w roszczenie, którego treścią jest uprawnienie do żądania skorygowania opinii na koszt jednostki consultingowej. Skuteczność tego roszczenia w razie zapewnienia o poprawności opinii lub udzielenia gwarancji jej skuteczności jest uniezależniona od kryterium winy jednostki consultingowej i przesuwa odpowiedzialność w kierunku opartej na zasadzie ryzyka.
Z istoty rzeczy każda opinia consultingowa powinna być poprawna i skuteczna. Oświadczenia, za którymi nie idzie wyartykułowanie konkretnych obowiązków, należy uznać za chwyt marketingowy, nierodzący skutków prawnych. I tego właśnie powinien się wystrzegać każdy przedsiębiorca zawierający umowę z firmą consultingową.
BEZ WSKAZANIA OBOWIĄZKÓW KONSULTANTA
Udzielenie zapewnienia poprawności opinii lub gwarancji jej skuteczności nie ma znaczenia prawnego, gdy nie towarzyszą temu wskazania konkretnych obowiązków jednostki consultingowej.
 

Jacek Ignaczewski
 

Gazeta Prawna Nr 226/2006 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
 z dnia 2006-11-21Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK