| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa consultingu

Umowa consultingu

Udzielanie informacji, służenie komuś radą lub opinią to odwieczne formy aktywności gospodarczej. Consulting stanowi współczesne ramy organizacyjno-prawne dla tego typu działalności. Nie jest to jednak umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.

Charakter umowy
 
Consulting jest zbiorczą nazwą wszelkiego rodzaju szeroko rozumianej działalności doradczej. Stąd problem z jego zdefiniowaniem obejmującym wszystkie typy, formy i zakresy tej działalności. Według angielskiego Instytutu Doradców Organizacyjnych consulting oznacza usługę świadczoną przez niezależną i wykwalifikowaną osobę lub osoby w zakresie rozpoznania i badania problemów dotyczących polityki, organizacji, procedur i metod, zawierającą zalecenia podjęcia stosownego działania oraz pomoc w ich wdrażaniu. I choć definicja ta odnosi się bezpośrednio do doradztwa organizacyjnego, to zawiera w sobie uniwersalne elementy omawianego zbiorczego pojęcia. Dlatego może posłużyć za punkt wyjścia do rozważań na temat charakteru consultingu.
 
Umowa nienazwana
 
Złożoność omawianej instytucji pozwala na łączenie np. doradztwa podatkowego z inżynieryjno-technicznym, inwestycyjnego z personalnym czy ubezpieczeniowego z bankowym. Powoduje to jednak trudności z zakwalifikowaniem consultingu, również na gruncie prawa cywilnego. Czasem bywa więc ona po prostu zleceniem, a czasem umową nienazwaną, czyli nieuregulowaną przepisami prawa.
Ustawodawstwa wielu państw, w tym również prawodawstwo polskie, ograniczają się do regulacji poszczególnych sfer consultingu, resztę pozostawiając poza swym zainteresowaniem. Przykładem może być ustawa o doradztwie podatkowym, określająca warunki i zasady wykonywania go, organizację samorządu doradców podatkowych oraz zasady jego działania.
Trudno jednak na podstawie wycinkowej regulacji dojść do wniosku, że mamy do czynienia z prawnie uregulowaną dziedziną życia, skoro ustawa nie obejmuje doradztwa w jej cywilistycznym aspekcie, a więc treści stosunku consultingu. Mamy więc ciągle do czynienia z umową nienazwaną.
 
Staranne działanie czy rezultat
 
Według ogólnej klasyfikacji rozróżniamy umowy starannego działania i rezultatu. Do pierwszej grupy należy np. umowa zlecenia, a do drugiej o dzieło. I wokół tych dwóch umów toczy się spór: którą – przez analogię – stosować do consultingu? Generalnie należy opowiedzieć się za odpowiednim stosowaniem przepisów o zleceniu, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w konkretnych przypadkach może być uzasadniona analogia do przepisów regulujących umowę o dzieło, zwłaszcza gdy consulting jest połączony z wprowadzeniem przez jednostkę consultingową jej opinii w życie w przedsiębiorstwie zlecającego. Przeważnie jednak consulting ogranicza się do czynności ściśle doradczych, wyartykułowanych w opinii zawierającej rady i zalecenia. Taka opinia nie jest dziełem w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Uzyskanie ekspertyzy przez zlecającego – jako finalnego rezultatu umowy – nie jest bowiem celem samym w sobie. Zlecającemu czynności consultingowe nie chodzi o opinię rozumianą jako o dokument. Ekspertyza ma mu pomóc – na podstawie specjalistycznej wiedzy, której sam nie posiada – w podjęciu właściwej decyzji w sprawie produkcji czy sprzedaży. Jest więc ona materialną postacią procesu myślowego konsultanta, pozwalającą ocenić staranne jego działanie przy przeprowadzaniu zamówionej analizy czy diagnozy, a także udzielonych przez niego rad i zaleceń.
Przyporządkowanie consultingu regułom zlecenia jest zgodne z treścią art. 750 k.c., nakazującego odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących zlecenia do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami. Zaprezentowana ocena consultingu oraz położony w niej akcent na umowę zlecenia znajduje odzwierciedlenie w wyroku NSA w Warszawie z 21 kwietnia 1999 r. (sygn. akt II SA 96/99) stwierdzającym, że doradztwo podatkowe może być wykonywane w ramach umów zlecenia lub umów o dzieło. W ostatecznym rozrachunku decyduje treść i cel konkretnej umowy.
PRZEWAŻNIE JAK ZLECENIE
Consulting z zasady należy do umów starannego działania, choć nie jest wykluczone – w konkretnych sytuacjach – przyporządkowanie go umowom rezultatu.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK