| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa consultingu

Umowa consultingu

Udzielanie informacji, służenie komuś radą lub opinią to odwieczne formy aktywności gospodarczej. Consulting stanowi współczesne ramy organizacyjno-prawne dla tego typu działalności. Nie jest to jednak umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.

Charakter umowy
 
Consulting jest zbiorczą nazwą wszelkiego rodzaju szeroko rozumianej działalności doradczej. Stąd problem z jego zdefiniowaniem obejmującym wszystkie typy, formy i zakresy tej działalności. Według angielskiego Instytutu Doradców Organizacyjnych consulting oznacza usługę świadczoną przez niezależną i wykwalifikowaną osobę lub osoby w zakresie rozpoznania i badania problemów dotyczących polityki, organizacji, procedur i metod, zawierającą zalecenia podjęcia stosownego działania oraz pomoc w ich wdrażaniu. I choć definicja ta odnosi się bezpośrednio do doradztwa organizacyjnego, to zawiera w sobie uniwersalne elementy omawianego zbiorczego pojęcia. Dlatego może posłużyć za punkt wyjścia do rozważań na temat charakteru consultingu.
 
Umowa nienazwana
 
Złożoność omawianej instytucji pozwala na łączenie np. doradztwa podatkowego z inżynieryjno-technicznym, inwestycyjnego z personalnym czy ubezpieczeniowego z bankowym. Powoduje to jednak trudności z zakwalifikowaniem consultingu, również na gruncie prawa cywilnego. Czasem bywa więc ona po prostu zleceniem, a czasem umową nienazwaną, czyli nieuregulowaną przepisami prawa.
Ustawodawstwa wielu państw, w tym również prawodawstwo polskie, ograniczają się do regulacji poszczególnych sfer consultingu, resztę pozostawiając poza swym zainteresowaniem. Przykładem może być ustawa o doradztwie podatkowym, określająca warunki i zasady wykonywania go, organizację samorządu doradców podatkowych oraz zasady jego działania.
Trudno jednak na podstawie wycinkowej regulacji dojść do wniosku, że mamy do czynienia z prawnie uregulowaną dziedziną życia, skoro ustawa nie obejmuje doradztwa w jej cywilistycznym aspekcie, a więc treści stosunku consultingu. Mamy więc ciągle do czynienia z umową nienazwaną.
 
Staranne działanie czy rezultat
 
Według ogólnej klasyfikacji rozróżniamy umowy starannego działania i rezultatu. Do pierwszej grupy należy np. umowa zlecenia, a do drugiej o dzieło. I wokół tych dwóch umów toczy się spór: którą – przez analogię – stosować do consultingu? Generalnie należy opowiedzieć się za odpowiednim stosowaniem przepisów o zleceniu, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w konkretnych przypadkach może być uzasadniona analogia do przepisów regulujących umowę o dzieło, zwłaszcza gdy consulting jest połączony z wprowadzeniem przez jednostkę consultingową jej opinii w życie w przedsiębiorstwie zlecającego. Przeważnie jednak consulting ogranicza się do czynności ściśle doradczych, wyartykułowanych w opinii zawierającej rady i zalecenia. Taka opinia nie jest dziełem w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Uzyskanie ekspertyzy przez zlecającego – jako finalnego rezultatu umowy – nie jest bowiem celem samym w sobie. Zlecającemu czynności consultingowe nie chodzi o opinię rozumianą jako o dokument. Ekspertyza ma mu pomóc – na podstawie specjalistycznej wiedzy, której sam nie posiada – w podjęciu właściwej decyzji w sprawie produkcji czy sprzedaży. Jest więc ona materialną postacią procesu myślowego konsultanta, pozwalającą ocenić staranne jego działanie przy przeprowadzaniu zamówionej analizy czy diagnozy, a także udzielonych przez niego rad i zaleceń.
Przyporządkowanie consultingu regułom zlecenia jest zgodne z treścią art. 750 k.c., nakazującego odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących zlecenia do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami. Zaprezentowana ocena consultingu oraz położony w niej akcent na umowę zlecenia znajduje odzwierciedlenie w wyroku NSA w Warszawie z 21 kwietnia 1999 r. (sygn. akt II SA 96/99) stwierdzającym, że doradztwo podatkowe może być wykonywane w ramach umów zlecenia lub umów o dzieło. W ostatecznym rozrachunku decyduje treść i cel konkretnej umowy.
PRZEWAŻNIE JAK ZLECENIE
Consulting z zasady należy do umów starannego działania, choć nie jest wykluczone – w konkretnych sytuacjach – przyporządkowanie go umowom rezultatu.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK