| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa consultingu

Umowa consultingu

Udzielanie informacji, służenie komuś radą lub opinią to odwieczne formy aktywności gospodarczej. Consulting stanowi współczesne ramy organizacyjno-prawne dla tego typu działalności. Nie jest to jednak umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.

Consulting czyli doradztwo
 
W wypadku consultingu przeciwnicy rodzimej nazwy wskazują, że słowo doradztwo nie w pełni odzwierciedla treść umowy, której przedmiotem jest nie tylko dawanie komuś rady. Argument ten jest nieprzekonujący, ponieważ znaczenie każdego terminu używanego w języku prawnym i potocznym nie musi być tożsame. W sporze tym ustawodawca opowiada się raczej za pojęciem doradztwo, ponieważ w ustawie z 5 lipca 1996 r. (Dz.U. nr 102, poz. 475 ze zm.), regulując wycinek omawianego zagadnienia, użył określenia doradztwo podatkowe, a nie consulting podatkowy. Tak samo w ustawie z 24 sierpnia 1997 r. o publicznym obrocie papierami wartościowymi spotykamy doradcę inwestycyjnego, a nie consulting inwestycyjny. Na podstawie tych dwóch przykładów trudno dziś ostatecznie przesądzić wynik terminologicznego sporu, a więc czy np. consulting inwestycyjny, finansowy, personalny, inżynieryjno-techniczny i wiele inych zostaną wyparte przez regulowane odrębnymi ustawami doradztwo inwestycyjne, finansowe itd. Praktyka życia gospodarczego, o czym świadczą choćby szyldy reklamowe, skłania się raczej w kierunku obcojęzycznej terminologii dla wykonywania usług o charakterze doradczym. I należy się obawiać, że moda na makaronizmy, wzmocniona przez związki ze światową gospodarką i polskie zadawnione kompleksy (zagraniczne jest lepsze od krajowego), zapewne szybko nie minie.
Pozostawiając na uboczu terminologiczne spory można tymczasem stwierdzić, że consulting jest umową o doradztwo, charakteryzujące się neutralnością, obiektywizmem oraz dyskrecją.
Konsekwencją ostatniej z cech consultingu jest wyjątkowo skąpa literatura przedmiotu. Wynika to stąd, że i firmy doradcze, i ich klienci skrupulatnie i dyskretnie strzegą swych zawodowych i umownych tajemnic, dając temu wyraz w klauzulach umownych.
Omawiana instytucja nie jest monolitem w sensie jurydycznym. Odnosi się do wszelkich dziedzin życia, w których wiedza jest przysłowiowym kluczem do sukcesu. Rozkwit działalności doradczej w obecnym kształcie zbiega się z rozwojem przemysłu i usług. Zasięg i rozmiary consultingu są wprost proporcjonalne do skali i złożoności działania przedsiębiorstw. Wpływ na rozwój tego rodzaju usług niewątpliwie ma także coraz nowocześniejsza i bardziej skomplikowana technika oraz zaawansowana nauka. Równie ważne są nowoczesne metody organizacji i zarządzania, marketing oraz inne tego rodzaju sprawności. Konkurencja zaś wymusza na przedsiębiorcach nieustanną troskę o obniżanie kosztów działalności, poszerzanie rynków zbytu, zwiększanie produkcji i wydajności pracy, a to także prowokuje sięganie po pomoc specjalistów. Management consulting, czyli doradztwo w dziedzinie zarządzania, pozwala podjąć świadomą, wielopłaszczyznową decyzję odnośnie do posunięć gospodarczych. Doradcy powinni więc pomóc zbudować szczegółowy biznesplan, rozpoznać koszty i uwarunkowania uruchomienia np. linii produkcyjnej, przygotować prognozy sprzedaży, zagrożeń i sposobów rozwiązywania problemów finansowych czy kadrowych związanych z zakupem – powiedzmy – nowej technologii.
CO TO JEST CONSULTING
• umowa, której przedmiotem jest świadczenie usług,
• umowa o indywidualnym charakterze w tym znaczeniu, że świadczącym usługi może być tylko podmiot niezależny (niepodporządkowany), posiadający odpowiednie kwalifikacje,
• umowa, przy której zakres świadczonych usług nie jest stały, lecz zależy od woli stron, a właściwie od woli zlecającego, który wyznacza doradcy kierunki i rozmiary jego pracy,
• umowa oparta na wzajemnym zaufaniu i współdziałaniu stron – doradca nie tylko radzi, ale i konsultuje na bieżąco ze zlecającym wyniki swej pracy, pomaga we wdrożeniu zaleceń (może np. prowadzić szkolenia dla personelu przedsiębiorcy zlecającego),
• umowa, na podstawie której doradca nie ma uprawnień decyzyjnych – należą one do zlecającego,
• działalność o charakterze stałym, zawodowym i odpłatnym – może być wykonywana indywidualnie lub w rozbudowanych strukturach organizacyjno-prawnych (np. w formie dużej spółki kapitałowej).
WYRÓŻNIKI
Consulting, czyli szeroko rozumiane doradztwo w interesach, charakteryzuje neutralność, obiektywizm oraz dyskrecja.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK