| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa consultingu

Umowa consultingu

Udzielanie informacji, służenie komuś radą lub opinią to odwieczne formy aktywności gospodarczej. Consulting stanowi współczesne ramy organizacyjno-prawne dla tego typu działalności. Nie jest to jednak umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.

Consulting czyli doradztwo
 
W wypadku consultingu przeciwnicy rodzimej nazwy wskazują, że słowo doradztwo nie w pełni odzwierciedla treść umowy, której przedmiotem jest nie tylko dawanie komuś rady. Argument ten jest nieprzekonujący, ponieważ znaczenie każdego terminu używanego w języku prawnym i potocznym nie musi być tożsame. W sporze tym ustawodawca opowiada się raczej za pojęciem doradztwo, ponieważ w ustawie z 5 lipca 1996 r. (Dz.U. nr 102, poz. 475 ze zm.), regulując wycinek omawianego zagadnienia, użył określenia doradztwo podatkowe, a nie consulting podatkowy. Tak samo w ustawie z 24 sierpnia 1997 r. o publicznym obrocie papierami wartościowymi spotykamy doradcę inwestycyjnego, a nie consulting inwestycyjny. Na podstawie tych dwóch przykładów trudno dziś ostatecznie przesądzić wynik terminologicznego sporu, a więc czy np. consulting inwestycyjny, finansowy, personalny, inżynieryjno-techniczny i wiele inych zostaną wyparte przez regulowane odrębnymi ustawami doradztwo inwestycyjne, finansowe itd. Praktyka życia gospodarczego, o czym świadczą choćby szyldy reklamowe, skłania się raczej w kierunku obcojęzycznej terminologii dla wykonywania usług o charakterze doradczym. I należy się obawiać, że moda na makaronizmy, wzmocniona przez związki ze światową gospodarką i polskie zadawnione kompleksy (zagraniczne jest lepsze od krajowego), zapewne szybko nie minie.
Pozostawiając na uboczu terminologiczne spory można tymczasem stwierdzić, że consulting jest umową o doradztwo, charakteryzujące się neutralnością, obiektywizmem oraz dyskrecją.
Konsekwencją ostatniej z cech consultingu jest wyjątkowo skąpa literatura przedmiotu. Wynika to stąd, że i firmy doradcze, i ich klienci skrupulatnie i dyskretnie strzegą swych zawodowych i umownych tajemnic, dając temu wyraz w klauzulach umownych.
Omawiana instytucja nie jest monolitem w sensie jurydycznym. Odnosi się do wszelkich dziedzin życia, w których wiedza jest przysłowiowym kluczem do sukcesu. Rozkwit działalności doradczej w obecnym kształcie zbiega się z rozwojem przemysłu i usług. Zasięg i rozmiary consultingu są wprost proporcjonalne do skali i złożoności działania przedsiębiorstw. Wpływ na rozwój tego rodzaju usług niewątpliwie ma także coraz nowocześniejsza i bardziej skomplikowana technika oraz zaawansowana nauka. Równie ważne są nowoczesne metody organizacji i zarządzania, marketing oraz inne tego rodzaju sprawności. Konkurencja zaś wymusza na przedsiębiorcach nieustanną troskę o obniżanie kosztów działalności, poszerzanie rynków zbytu, zwiększanie produkcji i wydajności pracy, a to także prowokuje sięganie po pomoc specjalistów. Management consulting, czyli doradztwo w dziedzinie zarządzania, pozwala podjąć świadomą, wielopłaszczyznową decyzję odnośnie do posunięć gospodarczych. Doradcy powinni więc pomóc zbudować szczegółowy biznesplan, rozpoznać koszty i uwarunkowania uruchomienia np. linii produkcyjnej, przygotować prognozy sprzedaży, zagrożeń i sposobów rozwiązywania problemów finansowych czy kadrowych związanych z zakupem – powiedzmy – nowej technologii.
CO TO JEST CONSULTING
• umowa, której przedmiotem jest świadczenie usług,
• umowa o indywidualnym charakterze w tym znaczeniu, że świadczącym usługi może być tylko podmiot niezależny (niepodporządkowany), posiadający odpowiednie kwalifikacje,
• umowa, przy której zakres świadczonych usług nie jest stały, lecz zależy od woli stron, a właściwie od woli zlecającego, który wyznacza doradcy kierunki i rozmiary jego pracy,
• umowa oparta na wzajemnym zaufaniu i współdziałaniu stron – doradca nie tylko radzi, ale i konsultuje na bieżąco ze zlecającym wyniki swej pracy, pomaga we wdrożeniu zaleceń (może np. prowadzić szkolenia dla personelu przedsiębiorcy zlecającego),
• umowa, na podstawie której doradca nie ma uprawnień decyzyjnych – należą one do zlecającego,
• działalność o charakterze stałym, zawodowym i odpłatnym – może być wykonywana indywidualnie lub w rozbudowanych strukturach organizacyjno-prawnych (np. w formie dużej spółki kapitałowej).
WYRÓŻNIKI
Consulting, czyli szeroko rozumiane doradztwo w interesach, charakteryzuje neutralność, obiektywizm oraz dyskrecja.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK