| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa franchisingu

Umowa franchisingu

Umowa franchisingu łączy uzależnienie jednego przedsiębiorcy od drugiego z pewną samodzielnością podmiotu podległego, działającego na własny rachunek. Podstawową zaletą takiego kontraktu z punktu widzenia uczestnika sieci jest uzyskiwanie technologii i skutecznych metod zarządzania na czytelnych zasadach, zaś dla udostępniającego know-how, czyli dla franchisodawcy, jest to droga szybkiej ekspansji za cudze, bo franchisobiorcy, pieniądze.

Co do zasady, strony umowy franchisingowej są związane jej postanowieniami. Istnieją jednak możliwości prawne podważenia niektórych postanowień takiego kontraktu, jeżeli można je uznać za praktyki ograniczające konkurencję.
Umowy franchisingowe często zawierają klauzule wyczerpujące znamiona porozumień ograniczających konkurencję. Porozumienia takie są zakazane przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej – u.o.k.k.). Są one na mocy art. 5 ust. 3 u.o.k.k. nieważne, z zastrzeżeniem art. 6 i art. 7 tej ustawy. O ile nie zachodzą wyjątki przewidziane w art. 6 i art. 7, a prezes UOKiK wydałby decyzję na podstawie art. 9 u.o.k.k. o uznaniu tego postanowienia umownego za porozumienie ograniczające konkurencję, postanowienie to mogłoby zostać uznane za nieważne na mocy art. 5 ust. 3 u.o.k.k. Warto więc rozważyć, czy nie zgłosić w tym wypadku wniosku o wszczęcie postępowania antymonopolowego.
Artykuł 7 u.o.k.k. stanowi, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu wyłączyć spod zakazu, o którym mowa w art. 5, niektóre rodzaje porozumień. I kilka takich rozporządzeń zostało wydanych, w tym m.in. rozporządzenie z 13 sierpnia 2002 r. w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję.
W świetle par. 3 tego rozporządzenia wyłączeniu podlegają porozumienia wertykalne, w szczególności zawierające zobowiązania wyłącznego zakupu lub wyłącznej dostawy lub tworzące systemy dystrybucji selektywnej lub franchisingowej.
Wyłączenia przewidziane w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 7 u.o.k.k. stanowią katalog zamknięty. Rozporządzenia te określają szczegółowo przesłanki pozytywne bądź negatywne, których wystąpienie w stanie faktycznym pozwala na ocenę, czy konkretne porozumienie wyłączone jest spod zakazu określonego w art. 5 u.o.k.k.
W świetle par. 5 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia, jeśli udział dostawcy (tu franchisodawcy) i grupy kapitałowej, do której należy dostawca, w rynku właściwym sprzedaży towarów objętych porozumieniem przekracza 30 proc., to takie porozumienie może być objęte zakazem określonym w art. 5 u.o.k.k. a w konsekwencji nieważne. Drobne odstępstwa od tej zasady przewiduje par. 6.
Zgodnie z par. 8 pkt 11 rozporządzenia, za legalną należy uznać klauzulę zobowiązującą franchisobiorcę do nieangażowania się w działalność handlową podobną do działalności prowadzonej przez uczestników systemu dystrybucji franchisingowej na obszarze, na którym mógłby on konkurować z uczestnikami tego systemu, w tym z franchisodawcą. Zobowiązanie to może trwać także po ustaniu stosunku umownego przez okres nieprzekraczający roku na obszarze, na którym franchisobiorca dotychczas wykorzystywał pakiet franchisingowy. Wobec tego postanowienie zakazujące prowadzenia podobnej działalności dłużej niż przez rok po ustaniu umowy należy uznać za częściowo sprzeczne z prawem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK