| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa franchisingu

Umowa franchisingu

Umowa franchisingu łączy uzależnienie jednego przedsiębiorcy od drugiego z pewną samodzielnością podmiotu podległego, działającego na własny rachunek. Podstawową zaletą takiego kontraktu z punktu widzenia uczestnika sieci jest uzyskiwanie technologii i skutecznych metod zarządzania na czytelnych zasadach, zaś dla udostępniającego know-how, czyli dla franchisodawcy, jest to droga szybkiej ekspansji za cudze, bo franchisobiorcy, pieniądze.

Umowa franchisingu jest umową nienazwaną wzajemną. Dlatego stosuje się do niej odpowiednio przepisy dotyczące rozwiązywania umów. Postanowienia dotyczące tej kwestii zawierane są zazwyczaj w samej umowie franchisingu.
W praktyce jednak franchisodawcy stosują wzory umów, ogólne warunki i regulaminy. W takiej sytuacji nie będzie pani miała wpływu na treść umowy.
Powinna pani przed zawarciem umowy ocenić, czy warunki zawarte w treści wzorca dotyczące jej rozwiązania lub wygaśnięcia są dla pani satysfakcjonujące i ewntualnie – gdyby nie były – próbować negocjacji.
Franchising bywa określany mianem długookresowej kooperacji. Jak każda umowa cywilna może być jednak zawarty na czas oznaczony i nieoznaczony. Umowa zawarta na czas oznaczony wygasa z upływem okresu, na który została zawarta. W praktyce częste jest zawieranie umów na krótkie okresy próbne, nazywane pilotażem. Jeżeli zaś chcemy sprawdzić receptę na sukces franchisodawcy, to właśnie taka pilotażowa umowa będzie najlepszym na to sposobem.
W takich przypadkach konsekwencją powodzenia przedsięwzięcia w okresie próbnym jest zawarcie umowy na dłużej.
Jeżeli umowa nie będzie zawarta na czas oznaczony, strony powinny umieścić w niej postanowienie dotyczące możliwości rozwiązania jej w drodze wypowiedzenia.
Zawsze dopuszczalne jest rozwiązanie umowy franchisingu za porozumieniem stron. Najczęściej przewiduje się też możliwość wypowiedzenia przez jedną ze stron, zwane zwykłym wypowiedzeniem, oraz jednostronne odstąpienie od umowy.
Wypowiedzenie z zachowaniem terminu wynika także ze wskazanego w umowie naruszenia obowiązków strony. Termin powinien być wskazany w tekście umowy. Różnica między obydwiema formami wypowiedzenia polega na tym, że przy wypowiedzeniu umowa franchisingu wygasa w dniu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu przez jedną ze stron, a w drugim przypadku – z ostatnim dniem wyznaczonego terminu wypowiedzenia. Strony wskazują wówczas konkretny termin wygaśnięcia stosunku i nie mają obowiązku podawania motywów swojego działania.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK