| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wybór prawa w umowach z zagranicznym przedsiębiorcą

Wybór prawa w umowach z zagranicznym przedsiębiorcą

Zawsze, gdy polski przedsiębiorca zawiera umowę z przedsiębiorcą z innego kraju, staje pytanie: prawo jakiego państwa będzie miało zastosowanie do danego stosunku prawnego? Kolizja między systemami, co do zasady, rozstrzygana jest za pomocą przepisów prawa prywatnego międzynarodowego.

Dopuszczalność wyboru i ograniczenia
 
Zgodnie z prawem międzynarodowym prywatnym, strony mogą poddać swe stosunki w zakresie zobowiązań umownych wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z zobowiązaniem. Dowolność wyboru prawa, według którego interpretowana będzie umowa, jest więc ograniczona.
Należy zwrócić uwagę, że ustawodawca nie precyzuje, jak należy rozumieć związek z zobowiązaniem, a istnieją w tym zakresie zróżnicowane poglądy doktryny. Wydaje się jednak, że konieczne jest, by albo jedna ze stron miała siedzibę w państwie, którego prawo zostało wybrane, albo powinno być tam wykonane zobowiązanie, albo powinien mieć siedzibę sąd (państwowy lub polubowny), któremu został poddany ewentualny spór.
 
Przepisy wymuszające swoją właściwość
 
Zasadą jest, że prawo wybrane powinno być zastosowane do danego stosunku zobowiązaniowego w całości. Należy zwrócić uwagę, że niektóre polskie przepisy ustawowe wprowadzają ograniczenia w zakresie stosowania wybranego przez strony prawa obcego. Ich celem jest zagwarantowanie ochrony niezależnie od tego, jakie prawo jest właściwe dla umowy lub stosunku prawnego łączącego strony. W prawie polskim przepisy wymuszające swoją właściwość mamy w wielu aktach prawnych. Trzeba więc pamiętać, by w poszukiwaniu prawa właściwego zbadać, czy nie ma konieczności zastosowania przepisu, który wymusza swoją właściwość.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK