| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wybór prawa w umowach z zagranicznym przedsiębiorcą

Wybór prawa w umowach z zagranicznym przedsiębiorcą

Zawsze, gdy polski przedsiębiorca zawiera umowę z przedsiębiorcą z innego kraju, staje pytanie: prawo jakiego państwa będzie miało zastosowanie do danego stosunku prawnego? Kolizja między systemami, co do zasady, rozstrzygana jest za pomocą przepisów prawa prywatnego międzynarodowego.

Co do zasady tak. Obowiązujące w Polsce prawo nie wyklucza stosowania prawa obcego w przypadku stosunków pracy. Musi jednak istnieć łącznik pomiędzy stosunkiem pracy a wybranym przez strony prawem. Prawo prywatne międzynarodowe stanowi bowiem, że strony mogą poddać stosunek pracy wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z tym stosunkiem. Fakt, że pracownikiem jest cudzoziemiec, jest wystarczającym uzasadnieniem dla podporządkowania jego stosunku pracy, jego prawu ojczystemu. Strony mogłyby także wybrać prawo państwa, z którego same nie pochodzą, lecz w którym praca będzie wykonywana.
Gdy strony nie wybiorą prawa, odpowiedzi na pytanie, który system będzie właściwy dla danego stosunku pracy, należy szukać w normach kolizyjnych, które decydują o tym, jakiego kraju prawo będzie właściwe. Zgodnie z art. 33 par. 2 p.p.m., jeżeli strony nie mają miejsca zamieszkania albo siedziby w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa, stosuje się prawo państwa, w którym praca jest, była lub miała być wykonywana.
Tym samym w wypadku czytelnika, w razie braku wskazania przez strony stosunku pracy prawa rządzącego, umowy wiążące polskiego pracodawcę i cudzoziemców, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce, będą regulowane przez prawo polskie, o ile praca ma być wykonywana w Polsce.
Otwartym zagadnieniem pozostaje, czy w razie wyboru prawa obcego i sporządzenia umowy o pracę zgodnie z wymogami prawa obcego znajdą pomimo to zastosowanie jakiekolwiek normy polskiego prawa pracy. Chodzi o normy wymuszające swoją właściwość. Na gruncie prawa pracy zagadnienie norm wymuszających swoją właściwość ma znaczenie w przypadku umów o pracę wykonywanych w Polsce i rządzonych prawem obcym, które przewiduje niższe niż nasze standardy ochrony pracownika. Standardy minimalne, określone w polskim kodeksie pracy, mają bowiem charakter norm wymuszających swoją właściwość.
Warto też pamiętać, że skoro w najbliższym czasie zostanie ratyfikowana przez Polskę Konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, to wówczas także w umowach o pracę wybór prawa nie będzie mógł prowadzić do pozbawienia pracownika ochrony, która przysługuje mu na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, które miałyby zastosowanie, gdyby prawa nie wybrano. W pierwszym rzędzie chodzi o prawo miejsca wykonywania pracy. Gdyby więc w wypadku czytelnika prawo nie zostało przez strony wybrane, pracownicy cudzoziemcy zatrudnieni byliby zgodnie z konwencją pod prawem polskim. W razie wyboru prawa obcego pracodawca miałby jednak obowiązek zapewnić im taki poziom ochrony, jaki wynika z polskiego prawa pracy. Warunki zatrudnienia, mimo że regulowane prawem obcym, nie będą mogły być mniej korzystne niż wynikające z polskiego kodeksu pracy.
Kiedy Konwencja rzymska wejdzie w życie, wybór prawa w stosunkach pracy będzie nadal możliwy, choć warunki pracy pracownika pracującego w Polsce będą musiałyby być co najmniej tak korzystne, jak pracownika zatrudnionego na podstawie polskiej umowy o pracę.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK