| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

W spółce akcyjnej
 
Prawa i obowiązki majątkowe akcjonariuszy spółki akcyjnej podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Mogą więc być przedmiotem postępowania o dział spadku. Uzależnienie przez statut przeniesienia akcji imiennych od zgody spółki (art. 337 par. 2 k.s.h.) nie ma zastosowania do dziedziczenia. Statut może jednak przewidywać umorzenie akcji w razie śmierci akcjonariusza (art. 359 k.s.h.). Może to być np. postanowienie statutu mówiące, że w razie śmierci akcjonariusza, jego akcje ulegają umorzeniu bez uchwały walnego zgromadzenia. Wówczas stosuje się przepisy o umorzeniu przymusowym (art. 359 par. 6 k.s.h.). Niezbędną uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego podejmuje wówczas zarząd. Uchwała taka nie podlega zaskarżeniu. Spadkobiercy akcjonariusza zostają jednak spłaceni.
Odpowiedzialność za długi
Odpowiedzialność za długi spadkowe wydaje się szczególnie ważna, gdy w skład masy spadkowej wchodzi przedsiębiorstwo lub prawa udziałowe w spółce. Owa odpowiedzialność jest skutkiem sukcesji generalnej (dziedziczy się ogół praw i obowiązków), w dodatku z mocy samego prawa.
Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność tylko ze spadku (art. 1030 zd. 1 k.c.), dopiero po jego przyjęciu odpowiada z całego swego majątku (art. 1030 zd. 2 k.c.). Należy więc pamiętać, że można odziedziczyć nie tylko majątek, ale i długi. Dlatego jeśli ktoś wie, że na przypadającej mu w spadku firmie ciążą zobowiązania, szczególnie przerastające wartość jej aktywów, to zdecydowanie powinien spadek odrzucić (art. 1012 k.c.).
Przedmioty, które spadkobierca dostaje w spadku, wchodzą do jego majątku osobistego (art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), nawet jeśli pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej. Dlatego wierzyciele spadku mogą dochodzić zaspokojenia tylko ze spadku oraz z majątku osobistego spadkobiercy.
Na zakres odpowiedzialności ma wpływ sposób przyjęcia spadku (wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza). W razie przyjęcia prostego spadkobierca ponosi odpowiedzialność bez ograniczenia (art. 1031 par. 1 k.c.). A może tak przyjąć spadek przez oświadczenie. Jest natomiast do tego zmuszony, jeśli nie złoży oświadczenia w ciągu sześciu miesięcy. Jedynie osoby prawne i ci, wobec których istnieje podstawa do całkowitego ubezwłasnowolnienia, przyjmują spadek po pół roku od śmierci spadkodawcy z dobrodziejstwem inwentarza.
Spadkobierca, który złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1012 k.c.) odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031 par. 1 k.c.), nie tylko jednak przedmiotami należącymi do spadku, ale i posiadanymi wcześniej, zanim został spadkobiercą.
Spadkobierca, który oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza złożył już po nadaniu przeciw niemu klauzuli wykonalności, powinien wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne (art. 840 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego). Na ograniczenie odpowiedzialności nie można się powoływać, gdy w grę wchodzi nieruchomość obciążona hipoteką lub zastawiona ruchomość.
I jeśli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłaci tylko niektóre długi spadkowe, wiedząc o istnieniu innych, ponosi odpowiedzialność za nie ponad wartość stanu czynnego spadku, ale tylko do wysokości, w jakiej byłby obowiązany zaspokoić wierzycieli, gdyby spłacał wszystkie długi spadkowe.
Do chwili działu spadku wszyscy spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe solidarnie (art. 1034 par. 1 k.c.). Po podzieleniu schedy zaś – w stosunku do wielkości swych udziałów (art. 1034 par. 2 k.c.).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK