| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

W spółce jawnej
 
Można przyjąć, że prawa i obowiązki wspólnika spółki jawnej nie przechodzą na spadkobierców (choć w doktrynie spotyka się również poglądy przeciwne). Taki punkt widzenia uzasadnia się ścisłym związkiem i praw, i obowiązków z osobą wspólnika. Wszak spółka jawna jest spółką osobową. Co więcej, kodeks spółek handlowych (art. 58 pkt 4 k.s.h.) stanowi, że śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. Jeśli więc umowa spółki nie stanowi inaczej, jedyną możliwością kontynuowania spółki jest niezwłoczne przyjęcie uchwały przez pozostałych przy życiu wspólników o kontynuowaniu spółki między nimi (art. 64 par. 1 k.s.h.).
W umowie spółki jawnej również może być napisane, że w razie śmierci wspólnika (któregokolwiek, oznaczonego, lub niektórych spośród nich) spółka trwa ze spadkobiercami. W takiej sytuacji, o ile prawa zmarłego przysługują wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie ma co do tego szczególnych postanowień, to do wykonywania swych praw dziedziczący powinni wskazać spółce jedną osobę.
Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika (art. 60 par. 1 kodeksu spółek handlowych). Przeciwne postanowienia umowy są nieważne (art. 60 par. 2 k.s.h.).
Spadkobierca, który wypowiedział umowę spółki, a wspólnicy nie zdążyli przed upływem terminu wypowiedzenia przyjąć uchwały o kontynuowaniu spółki, może domagać się przeprowadzenia jej likwidacji (art. 64 par. 2 k.s.h.).
Spadkobiercy (zarówno dziedziczącemu na podstawie testamentu, jak i ustawowemu) wolno też żądać przekształcenia spółki jawnej w komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza. Oświadczenie takie nie wymaga dla swej ważności żadnej szczególnej formy, ale powinno zostać doręczone jednemu ze wspólników upoważnionych do reprezentowania spółki. Ważne jest, by owo żądanie przekształcenia zostało zgłoszone w ciągu sześciu miesięcy od stwierdzenia nabycia spadku (art. 583 par. 4 k.s.h.). Spółka powinna się do takiego żądania przychylić, chyba że pozostali wspólnicy postanowią w uchwale o rozwiązaniu spółki (art. 583 par. 1 k.s.h.). Uwzględniwszy wolę spadkobiercy, wspólnicy mogą też podjąć uchwałę o przekształceniu spółki jawnej w komandytowo-akcyjną i przyznać w niej temu spadkobiercy status akcjonariusza (art. 583 par. 2 k.s.h.).
I jeśli spadkobierca stanie się komandytariuszem spółki komandytowej albo akcjonariuszem komandytowo-akcyjnej, względnie spółka zostanie w tym czasie rozwiązana, odpowiada on za zobowiązania spółki powstałe dotychczas tylko według przepisów prawa spadkowego (art. 583 par. 5 k.s.h.).
Gdyby spadkobierca wspólnika ze spółki wystąpił, wartość jego udziału kapitałowego oblicza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki (art. 65 par. 1 k.s.h.). Dniem bilansowym jest wówczas data otwarcia spadku, tzn. śmierci wspólnika.
Udział kapitałowy wypłaca się w pieniądzu, a rzeczy wniesione przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 par. 4 k.s.h.). Gdyby się natomiast okazało, że udział kapitałowy ma wartość ujemną, spadkobierca nie tylko nic by nie dostał, ale musiałby wyrównać spółce przypadający na niego deficyt (art. 65 par. 4 k.s.h.). Co się zaś tyczy transakcji niezakończonych, to spadkobiercy uczestniczą w zysku lub stracie, ale nie mają wpływu na prowadzenie tych spraw. Wolno im tylko żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego (art. 65 par. 5 k.s.h.).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK