| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

Dziedziczenie ustawowe
 
Na podstawie ustawy spadkobiercy dziedziczą, jeśli spadkodawca nie sporządził ważnego testamentu. Kodeks cywilny określa kolejność powołania do spadku, czyli dwie grupy spadkobierców. Do pierwszej należą zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki) oraz jego małżonek. Do drugiej, która dziedziczy tylko wtedy, kiedy brak spadkobierców z pierwszej grupy, zalicza się rodziców i rodzeństwo oraz zstępnych rodzeństwa.
Dzieci i małżonek dziedziczą w częściach równych, ale część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 par. 1 k.c.). Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada dzieciom tego dziecka w częściach równych. Gdyby zaś i wnuki spadkodawcy nie przeżyły go, ich część przypada prawnukom (art. 931 par. 2 k.c.). Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą tak samo – małżeńskie, pozamałżeńskie, te, których ojcostwo zostało ustalone przez sąd, przysposobione.
Małżonkiem w rozumieniu prawa spadkowego jest aktualny małżonek. Jeśli jednak w dacie śmierci spadkodawcy sprawa rozwodowa była w toku, następuje umorzenie postępowania i osoba, z którą spadkodawca się rozwodził, może dziedziczyć, ale pod warunkiem że to ona, a nie spadkodawca, wystąpiła o rozwód. Kiedy rozwodu lub separacji z winy współmałżonka zażądał spadkodawca i było to uzasadnione, małżonek ów jest wyłączony od dziedziczenia (art. 940 par. 1 k.c.). Wyłączenie następuje na mocy orzeczenia sądu. Z powództwem w tej sprawie może wystąpić każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych, mających dziedziczyć razem z małżonkiem. Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od powzięcia przez spadkobiercę informacji o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż rok od otwarcia spadku (art. 940 par. 2 k.c.). W razie wyłączenia udział małżonka w spadku dziedziczą pozostali spadkobiercy ustawowi.
Spadkobiercy z drugiej grupy dziedziczą, gdy nie ma zstępnych spadkodawcy. Może się tak zdarzyć, kiedy dzieci, wnuki i dalsi zstępni nie dożyją otwarcia spadku, albo wszyscy zostaną uznani za niegodnych dziedziczenia (art. 928 par. 2 k.c.), odrzucą spadek (1020 k.c.) lub umownie zrzekną się dziedziczenia (1049 par. 2 k.c.).
Jeżeli spadkodawca nie sporządzi testamentu, a nie zostawi ani małżonka, ani dzieci, wnuków, ani rodziców, nie ma też rodzeństwa, a tym samym siostrzeńców czy bratanków, będzie po nim dziedziczyć z ustawy gmina ostatniego miejsca zamieszkania, a w razie niemożności ustalenia ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w RP, spadek przypadnie skarbowi państwa.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK