| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

Prawa i obowiązki
 
Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych spadkodawcy, które można określić jako prywatnoprawne. Nie należą więc do spadku prawa i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego ani prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Nie wchodzą do spadku m.in. służebności osobiste, prawo odwołania nieuczynionej jeszcze darowizny, prawa przyjmującego zamówienie, czy wynikające z umowy o dzieło. Wygasa stosunek pracy zmarłego.
Do spadku nie należą również prawa i obowiązki uregulowane przepisami prawa administracyjnego (np. wydane zmarłemu pozwolenie na budowę). Wyjątek w tym względzie stanowią zobowiązania podatkowe. Otóż organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określają wysokość nadpłaty czy zwrotu podatku. Organ podatkowy określa też prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość poniesionej straty uprawniającej spadkobierców do skorzystania z ulg podatkowych, wysokość nadpłaty lub zwrotu podatku, jeżeli ich wysokość jest inna niż wykazana w deklaracji złożonej przez spadkodawcę, albo gdy spadkodawca deklaracji nie zdążył złożyć (art. 100 Ordynacji podatkowej). Choć nie może tu być mowy o dziedziczeniu w sensie ścisłym, ponieważ spadkobiercy nabywają spadek z chwilą jego otwarcia, bez ingerencji jakichkolwiek władz, to w praktyce zostają oni obciążeni odpowiedzialnością za zobowiązania spadkodawcy wobec skarbu państwa.
Do spadku nie wchodzi obowiązek zapłaty grzywien i kar pieniężnych orzeczonych za życia spadkodawcy.
Wchodzi do spadku prócz własności nieruchomości (gruntów, budynków, odrębnej własności lokali) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego (podobnie jak własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego). Sprzeczne oceny rodzi posiadanie. Kodeks nie rozstrzyga tego jednoznacznie. Doktryna i orzecznictwo też nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiała się jednak spora grupa opinii broniących tezy, że posiadanie jest dziedziczne. Z dzierżawą jest prościej, ponieważ spadkobierca wstępuje w ogół praw majątkowych spadkodawcy. Ma to znaczenie przede wszystkim z uwagi na prawo pierwokupu zastrzeżonego dla dzierżawcy (art. 695 par. 2 k.c.). Dziedziczne są też: prawo do uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronne na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzorów użytkowych, prawa ochronne na znak towarowy (art. 162 ust. 1 prawa własności przemysłowej).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK