| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

Wyrok Sądu Najwyższego z 5 marca 1996 r., sygn. akt II CRN 25/96, który zachował aktualność mimo wydania go jeszcze w czasie obowiązywania kodeksu handlowego, zastąpionego obowiązującym dziś kodeksem spółek handlowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (...) stanowi wspólnotę kapitałów, a nie tylko zrzeszenie wspólników, skupionych wokół obranego celu gospodarczego. Jest więc spółka z o.o. spółką kapitałową, z pozostającym na drugim planie elementem osobowym.
Oparcie struktury spółki z o.o. na dominacji kapitału oznacza m.in., że obrót udziałami, które współtworzą podłoże działalności gospodarczej spółki, jest – pomijając kilka przewidzianych w kodeksie handlowym ograniczeń – wolny. Chodzi tu o wolność wszelkich form obrotu między żyjącymi i na wypadek śmierci (...).
Swoboda obrotu kapitałem w spółce z o.o. oznacza również to, że nabywca udziału – pod jakimkolwiek byłoby to tytułem – wstępuje do spółki na miejsce zbywcy (poprzednika) bez potrzeby dokonywania dodatkowych aktów ze strony spółki czy samego nabywcy, jeżeli spełnione zostało wymaganie zawiadomienia spółki (...) oraz jeżeli nie zachodzą dozwolone przepisami kodeksu handlowego i zastrzeżone w umowie spółki ograniczenia.
 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK