| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

Jeśli napisze pan w testamencie, że mieszkanie zostawia żonie, samochód i pieniądze córce, a przedsiębiorstwo i papiery wartościowe synowi, to sąd w postanowieniu o nabyciu spadku i tak napisze, że spadkobiercy dziedziczą po panu np. w częściach równych, każdy po 1/3 spadku. Taka jest bowiem praktyka ustalona od dziesiątków lat, oparta na przepisie art. 961 kodeksu cywilnego. W moim odczuciu ewidentne wypacza to wolę spadkodawców, bo przecież zarówno pan, jak i każdy inny testator, zadawszy sobie trud spisania testamentu, w którym przeznacza konkretne rzeczy dla konkretnych osób, wcale nie ma na myśli obdzielenia ich czymkolwiek, w częściach równych czy jakichś innych. Niestety, dopiero przy dziale spadku można doprowadzić do przyznania poszczególnym spadkobiercom określonych przedmiotów wchodzących w skład spadku.
Oczywiście orzekanie o dziedziczeniu określonej ułamkowo części spadku jest o tyle istotne, że spadkobierca uczestniczy nie tylko w aktywach, ale i pasywach, czyli długach schedy. Dlatego właśnie nie jest obojętne, czy ktoś dziedziczy 1/5 czy 1/50 spadku. Uważam jednak, że potrzebna jest zmiana niektórych przepisów księgi czwartej kodeksu cywilnego. Przy okazji nowelizacji należałoby odpowiedzieć na pytanie systemowe: czy kiedy jedno z dzieci dziedziczy przedsiębiorstwo, a drugie mieszkanie, to za długi przedsiębiorstwa powinni odpowiadać obydwoje, czy tylko to z nich, które je dostanie? Teraz wszyscy spadkobiercy odpowiadają za całość zobowiązań spadkodawcy solidarnie do chwili działu spadku, potem – w stosunku do wielkości udziałów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK