| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

Jeśli napisze pan w testamencie, że mieszkanie zostawia żonie, samochód i pieniądze córce, a przedsiębiorstwo i papiery wartościowe synowi, to sąd w postanowieniu o nabyciu spadku i tak napisze, że spadkobiercy dziedziczą po panu np. w częściach równych, każdy po 1/3 spadku. Taka jest bowiem praktyka ustalona od dziesiątków lat, oparta na przepisie art. 961 kodeksu cywilnego. W moim odczuciu ewidentne wypacza to wolę spadkodawców, bo przecież zarówno pan, jak i każdy inny testator, zadawszy sobie trud spisania testamentu, w którym przeznacza konkretne rzeczy dla konkretnych osób, wcale nie ma na myśli obdzielenia ich czymkolwiek, w częściach równych czy jakichś innych. Niestety, dopiero przy dziale spadku można doprowadzić do przyznania poszczególnym spadkobiercom określonych przedmiotów wchodzących w skład spadku.
Oczywiście orzekanie o dziedziczeniu określonej ułamkowo części spadku jest o tyle istotne, że spadkobierca uczestniczy nie tylko w aktywach, ale i pasywach, czyli długach schedy. Dlatego właśnie nie jest obojętne, czy ktoś dziedziczy 1/5 czy 1/50 spadku. Uważam jednak, że potrzebna jest zmiana niektórych przepisów księgi czwartej kodeksu cywilnego. Przy okazji nowelizacji należałoby odpowiedzieć na pytanie systemowe: czy kiedy jedno z dzieci dziedziczy przedsiębiorstwo, a drugie mieszkanie, to za długi przedsiębiorstwa powinni odpowiadać obydwoje, czy tylko to z nich, które je dostanie? Teraz wszyscy spadkobiercy odpowiadają za całość zobowiązań spadkodawcy solidarnie do chwili działu spadku, potem – w stosunku do wielkości udziałów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK