| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie firm

Dziedziczenie firm

Dziedziczenie przedsiębiorstw prowadzonych jednoosobowo i udziałów w spółkach podlega przede wszystkim zasadom ogólnym, przewidzianym w kodeksie cywilnym. Przepisy dotyczące spadkobrania praw udziałowych w spółkach cywilnych i handlowych stanowią regulacje szczególne. Mają ułatwiać – w razie śmierci wspólnika – zachowanie przedsiębiorstw w całości i w możliwie dobrej kondycji.

Polisa na życie zabezpieczająca rodzinę lub wspólnika przedsiębiorcy
 
Polisa na życie może służyć przedsiębiorcy jako sposób na przekazanie oszczędności bez podatku spadkowego i bez postępowania sądowego w tej sprawie. Jest to również sposób na zabezpieczenie rodziny czy wspólnika na wypadek nagłej śmierci.
Rodzaj polisy, jaki powinien wybrać przedsiębiorca, zależy od celu, jaki chce on osiągnąć. Największą popularnością cieszą się obecnie ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym, w których cała lub niemal cała składka jest lokowana w fundusze inwestycyjne. Taką ofertę ma już większość towarzystw na naszym rynku, więc wybór jest spory. Ubezpieczenie pozwala nie tylko osiągnąć wysokie zyski, ale i przekazać wskazanym osobom pieniądze bez podatku spadkowego i przewlekłego postępowania przed sądem. Lokata w formie polisy daje od 3 do 20 proc. oszczędności, bo takie są stawki podatku spadkowego, w zależności od stopnia pokrewieństwa z przedsiębiorcą. Wystarczy, podpisując umowę ubezpieczenia, określić, kto będzie uposażonym, czyli komu towarzystwo wypłaci oszczędności w przypadku śmierci ubezpieczonego.
Mniejszą popularnością, przynajmniej na razie, cieszą się polisy typowo ochronne, gwarantujące wypłatę w razie śmierci przedsiębiorcy. Tu również wyznaczenie uposażonego jest kluczowe. Jeśli są to członkowie rodziny, to uzyskane po śmierci przedsiębiorcy odszkodowanie może zostać przeznaczone np. na spłatę zaciągniętych przez niego kredytów. Często jest tak, że nikt z rodziny nie angażuje się w prowadzenie firmy. Wtedy odszkodowanie może być przeznaczone na wynajęcie menedżera, który poprowadzi jednoosobowe przedsiębiorstwo lub zajmie się zarządzaniem spółki.
W przypadku gdy jest dwóch wspólników, a w rodzinie nie widać sukcesora, dobrym wyjściem jest zawarcie tzw. ubezpieczenia krzyżowego. Polega ono na tym, że każdy z udziałowców kupuje polisę, w której uposażonym jest ten drugi. Dzięki temu, w razie śmierci jednego, drugi jest w stanie spłacić rodzinę zmarłego i samodzielnie prowadzić dalej firmę. Wspólnicy muszą mieć jednak do siebie pełne zaufanie, ponieważ art. 831 par. 1 zd. 2 k.c. daje ubezpieczającemu prawo do zmiany uposażonego w dowolnym momencie. Efekt nieuczciwości jednej z umawiających się osób może być taki, że po jego śmierci okaże się, że uposażonymi byli członkowie jego rodziny, a nie – zgodnie z umową – wspólnik.
 
Symulacja pokazuje wyłącznie wysokość składki ochronnej, gwarantującej wypłatę w razie śmierci przedsiębiorcy lub wspólnika. Polisa na życie może być obudowana różnymi opcjami ochronnymi lub przewidywać przekazanie części składki na inwestycję, wtedy jest znacznie droższa.
Marcin Jaworski
 
 

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
 

Gazeta Prawna Nr 212/2006 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2006-10-31

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK