| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Gospodarka spółdzielni
 
Zasadniczym celem spółdzielni jest prowadzenie działalności gospodarczej i zaspokajanie w ten sposób potrzeb jej członków. Prowadzenie działalności gospodarczej przez spółdzielnię jest obowiązkowe. Jeśli nie rozpocznie ona prowadzenia przedsiębiorstwa w ciągu roku od zarejestrowania i nie ma majątku, może ulec wykreśleniu z KRS na wniosek związku rewizyjnego. Także zaniechanie działalności gospodarczej przez co najmniej rok stanowi jedną z przyczyn postawienia spółdzielni w stan likwidacji przez związek rewizyjny.
Spółdzielnia, jak każdy przedsiębiorca, działa na zasadach rachunku ekonomicznego. Ponieważ ma osobowość prawną, to może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, za które odpowiada całym swoim majątkiem. Spółdzielnia może też zbyć swój majątek (nieruchomości, część przedsiębiorstwa). Nie może jednak wyzbyć się przedsiębiorstwa, które stanowi cały jej majątek niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Podważałoby to bowiem sens jej istnienia. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w uchwale z 12 stycznia 2000 r. SN uznał, że niedopuszczalne jest wniesienie przez spółdzielnię do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, jeśli wyłącza to prowadzenie przez spółdzielnię statutowej działalności gospodarczej (III CZP 44/00 OSNC 2001/5/69).
Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie niedopuszczalne jest także zbycie przez spółdzielnię jej członkom całego przedsiębiorstwa, a następnie wniesienie tego przedsiębiorstwa przez członków spółdzielni jako aportu do spółki z o.o. (wyrok z 12 lutego 2004 r., VI ACa 207/03 Apel.-W-wa 2005/1/3). Jeśli jednak uchwała dotycząca wniesienia całego przedsiębiorstwa podjęta zostanie już w trakcie likwidacji spółdzielni, można przyjąć, że nie ma przeszkód prawnych, by wnieść przedsiębiorstwo spółdzielni do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (glosa do uchwały SN z 13 grudnia 2000 r., III CZP 43/00).
 
Finanse spółdzielni
 
Zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi w spółdzielni są:
• fundusz udziałowy, powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł; fundusz ten może się zmieniać.
• fundusz zasobowy, powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł.
Spółdzielnia może też utworzyć inne fundusze.
Zysk spółdzielni, po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe stanowi nadwyżkę bilansową. Podlega ona podziałowi na podstawie uchwały podejmowanej na dorocznym walnym zgromadzeniu spółdzielni lub zgromadzeniu przedstawicieli członków po zamknięciu roku obrachunkowego. Musi się ono odbyć do końca czerwca każdego roku.
Co najmniej 5 proc. nadwyżki bilansowej należy przeznaczyć na zwiększenie funduszu zasobowego, jeżeli nie osiąga on wysokości wniesionych udziałów obowiązkowych. Pozostałą jej część można przeznaczyć na inne określone w uchwale cele (np. fundusz dodatkowy) oraz podzielić między członków spółdzielni.
W spółdzielniach pracy udział w nadwyżce bilansowej jest składnikiem wynagrodzenia za pracę. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 23 lutego 1999 r. uznał, że skoro wynagrodzenie powinno mieć związek zarówno z jakością, jak i ilością świadczonej pracy lub długością stażu pracy członka spółdzielni, to podział nadwyżki bilansowej w spółdzielniach pracy winien przede wszystkim uwzględniać te właśnie kryteria (I ACa 795/98 OSA 1999/6/29).
Członek, który nie wniósł w pełni zadeklarowanych udziałów, nie może liczyć na udział w nadwyżce bilansowej. W pierwszej kolejności kwoty, które przypadają mu z tytułu podziału nadwyżki bilansowej, będą zaliczone na poczet jego niepełnych udziałów.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK