| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Formalności rejestracyjne
 
Podstawowym dokumentem koniecznym do założenia spółdzielni jest statut. To szczególny rodzaj umowy określającej ustrój wewnętrzny spółdzielni. Założyciele uchwalają go na zebraniu założycielskim i podpisują. Powinni też wówczas złożyć deklaracje członkowskie.
Statut spółdzielni określa skład rady nadzorczej (minimum trzy osoby) i zarządu oraz organy właściwe do ich wyboru. Wybory dokonywane są w głosowaniu tajnym, w trybie i na zasadach przyjętych przez założycieli.
Radę nadzorczą na zebraniu założycieli wybierają założyciele. W zależności od tego, co przewiduje statut, mogą też wybrać zarząd, ale może to zrobić i rada nadzorcza. Zarząd jest umocowany do prowadzenia spraw związanych z założeniem spółdzielni, m.in. do wystąpienia z wnioskiem o rejestrację w KRS.
Do zarejestrowania spółdzielni są konieczne następujące dokumenty:
• protokół z zebrania założycielskiego,
• lista obecności z adresami członków-założycieli i ich podpisami,
• uchwała zebrania założycielskiego o powołaniu spółdzielni zawierająca adres siedziby spółdzielni, skład zarządu i rady nadzorczej,
• statut spółdzielni.
Za czynności dokonane w interesie spółdzielni przed zarejestrowaniem, osoby działające na jej rzecz odpowiadają wobec osób trzecich solidarnie. Za zobowiązania wynikające z tych czynności spółdzielnia odpowiada po zarejestrowaniu tak jak za zaciągnięte przez siebie. Osoby działające przed zarejestrowaniem spółdzielni odpowiadają wobec niej na podstawie przepisów prawa cywilnego. Po to, żeby uzyskać dla spółdzielni REGON, należy złożyć wniosek albo jednocześnie z tym o rejestrację w KRS, albo już po dokonaniu wpisu do rejestru. Trzeba w tej sprawie zgłosić się do właściwego ze względu na siedzibę spółdzielni wojewódzkiego urzędu statystycznego i wypełnić formularz RG-1.
Spółdzielnia musi też założyć rachunek bankowy, za pomocą którego będzie się rozliczała w związku z prowadzoną działalnością.
Kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Wniosek o rejestrację na formularzu NIP-2 składa się w urzędzie skarbowym, właściwym terytorialnie dla siedziby spółdzielni. Do zgłoszenia identyfikacyjnego należy dołączyć uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, czyli wypis z KRS, statut, dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w którym znajduje się siedziba (może to być akt własności, umowa najmu, użyczenia), zaświadczenie o nadaniu REGON, umowę rachunku bankowego.
NIP należy podać sądowi rejestrowemu. Spółdzielnia powinna się też zarejestrować jako podatnik VAT. W tym celu trzeba wypełnić formularz VAT-R, a jeśli spółdzielnia ma zamiar prowadzić zagraniczne transakcje wewnątrzwspólnotowe, powinna złożyć formularz VAT-R/UE. Opłata za rejestrację VAT wynosi 152 zł.
Każdy podmiot zatrudniający pracowników – w tym także spółdzielnia, zobowiązany jest do zgłoszenia się jako płatnik składek w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce swojej siedziby, wypełniając formularz ZUS ZPA.
Jako płatnik składek spółdzielnia ma także obowiązek zgłoszenia imiennego każdej osoby objętej obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Musi to nastąpić najpóźniej w terminie 7 dni od zatrudnienia pracowników. Dodatkowo spółdzielnia podlega zgłoszeniu w Państwowej Inspekcji Pracy oraz Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK