| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Członkowie założyciele
 
Właścicielami spółdzielni i jej majątku są członkowie spółdzielni. Wybierają oni organy (zarząd i radę nadzorczą), które odpowiadają przed nimi. Każdy członek spółdzielni – bez względu na wielkość udziału posiada tylko jeden głos. Decyzje podejmuje większość. Według danych GUS z 30 czerwca 2006 r. działa ponad 18 tys. spółdzielni. Są to m.in.: rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie mleczarskie, rzemieślnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz spółdzielnie pracy i usług czy spółdzielnie budowlane. Powstają również nowe, głównie spółdzielnie socjalne, które działają na podstawie odrębnej ustawy. Ich celem jest zapewnienie pracy osobom dotkniętym bezrobociem, dlatego też korzystają z pewnych preferencji.
Liczba członków spółdzielni – co do zasady – nie jest ograniczana. Może w trakcie jej funkcjonowania się powiększać. Wyjątkiem są nowo zakładane spółdzielnie socjalne. Zostały przewidziane dla nie więcej niż 50 osób. Ograniczenia związane z członkostwem w spółdzielni mogą wynikać również ze statutu, który może uczestnikom stawiać określone wymagania. Ograniczenie liczby członków może być uzasadnione przyczynami gospodarczymi, np. niemożnością zawarcia z kandydatem spółdzielczej umowy o pracę.
Członków spółdzielni (także założycieli) nie powinno być mniej niż 10, a spółdzielni produkcji rolnej i socjalnych 5. Kiedy członkami spółdzielni są osoby prawne, musi ich być co najmniej 3. Statut spółdzielni może zwiększyć minimalną liczbę członków w stosunku do wymagań ustawowych. Gdyby liczba członków się zmniejszyła poniżej tego pułapu, zarząd spółdzielni musi zgłosić do KRS otwarcie likwidacji i zawiadomić właściwy związek rewizyjny.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK