| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.


Jakimi wymaganiami ustawodawca powinien obwarować procedurę zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi?

Przede wszystkim należy określić, jakie czynności przedsiębiorca może podejmować w trakcie zawieszenia oraz jaki jest minimalny i łączny czas zawieszenia działalności w jednym roku. Wymagania te zostały już spełnione i przepisy projektu regulują je. Należałoby też zobowiązać przedsiębiorców, żeby informowali o swojej decyzji o zawieszeniu właściwe organy administracji, które następnie upubliczniałyby tę informację.
Żeby zaś chronić przedsiębiorców przed uznaniowym rozumieniem zawieszania działalności, ustawodawca powinien zawrzeć w ustawie stosowną definicję. Przedsiębiorcy w sporze z ZUS, którzy kiedyś zawiesili działalność gospodarczą, toczą spór właśnie natury interpretacyjnej, czym jest zawieszenie, i czy jest ono dozwolone w świetle definicji działalności gospodarczej (rozważane są relacje ciągłości i okresowej przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej) z ustawy o swobodzie.
Przedsiębiorca powinien wskazywać, od kiedy zawiesza działalność oraz powinien mieć możliwość, a nie obowiązek określenia daty końca zawieszenia. Takie rozwiązanie wydaje się sensowne chociażby ze względu na zdarzenia losowe. W wielu przypadkach krańcowej daty nie da się określić. Biorąc więc pod uwagę zasadę swobody działalności gospodarczej, przedsiębiorca powinien mieć wolną rękę w kwestii określania kończenia zawieszenia. Ma to znaczenie m.in. dlatego, że niepodjęcie działalności gospodarczej po 304 dniach powinno skutkować likwidacją firmy.
 

W poselskim projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości zaproponowała możliwość zawieszenia na 12 miesięcy pod warunkiem, że przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników i nie prowadzi działalności koncesjonowanej. Czy to jest potrzebne?

Lewiatan jest przeciwny propozycjom dodatkowych ograniczeń przy zawieszaniu działalności gospodarczej – np. możliwości zawieszania działalności gospodarczej tylko przez przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Takie propozycje ograniczają swobodę działalności gospodarczej.
Postulujemy również wykreślenie z projektu przepisu przewidującego kontrolowanie przedsiębiorcy „zawieszonego”. Kto bowiem miałby obsłużyć kontrolę np. u jednoosobowego przedsiębiorcy, który wyjechał za granicę albo ciężko zachorował? Nieobecność przedsiębiorcy czy osób przez niego upoważnionych, które mogłyby złożyć wyjaśnienia, może mu bardzo zaszkodzić. Należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem przepisu, który nakazywałby – w razie np. zdarzeń losowych, które zmusiły przedsiębiorcę do zawieszenia działalności – odstąpienie od kontroli i wyznaczenie innego jej terminu.
Lewiatan postuluje też zawarcie w przygotowywanej ustawie przepisów abolicyjnych dla przedsiębiorców, którzy zawieszali w przeszłości działalność gospodarczą i obecnie toczą spory z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o zaległe składki wraz z odsetkami w związku ze zmianą przez ZUS interpretacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych lub wobec tych, którzy w sporze z ZUS przegrali i prowadzone są wobec nich postępowania egzekucyjne.
Postulujemy również jak najszybsze wejście w życie przepisów o zawieszeniu, ponieważ są konieczne i nie wymagają długiego okresu przejściowego.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK