| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.

Kontrola w firmie
 
Twórcy projektu zaproponowali również nowelizację przepisów regulujących kontrole w firmach. Ograniczyli katalog przypadków, w których kontrola nie musiałaby być prowadzona w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej. Zaproponowali, by mogło to mieć miejsce tylko wówczas, gdy kontrola byłaby niezbędna w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo czy wykroczenie skarbowe.
Proponowane zmiany dotyczą też książki kontroli. Przewidują możliwość prowadzenia jej również w formie elektronicznej. Oczywiście jeżeli przedsiębiorca prowadziłby ją w takiej formie, miałby obowiązek dokonywać aktualizować dane w niej zawarte i co więcej, powinny one znajdować potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez przedsiębiorcę.
W razie wszczęcia kontroli, przedsiębiorca miałby obowiązek niezwłocznie okazać kontrolującemu książkę bądź kopię odpowiednich jej fragmentów albo wydruków z systemu elektronicznego. Powinien poświadczyć je za zgodność z wpisem. A gdyby okazanie książki lub kopii wydruków bądź jej fragmentów nie byłoby możliwe, a w tym czasie firmę kontrolował inny organ, względnie dany organ kontroli przekroczyłby limit czasu kontroli, to przedsiębiorca powinien na piśmie złożyć inspektorowi oświadczenie w tej sprawie. Następnie, w ciągu 3 dni od złożenia oświadczenia powinien w siedzibie organu kontroli okazać książkę kontroli.
Autorzy projektu proponują też ograniczyć katalog wyjątków od zakazu prowadzenia więcej niż jednej kontroli jednocześnie w tej samej firmie. Odstępstwo od zakazu byłoby możliwe tylko wówczas, gdy kontrola byłaby niezbędna w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo, przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Dzięki takiemu uregulowaniu uległby ograniczeniu katalog przypadków, w których mogłyby być prowadzone u przedsiębiorcy jednocześnie dwie kontrole lub więcej. Zostały z niego wyłączone kontrole dotyczące zasadności zwrotu podatku akcyzowego, prowadzone zanim zostaną oddane pieniądze.
Przygotowywana nowelizacja reguluje też zasady prowadzenia kontroli, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w więcej niż 5 miejscach zlokalizowanych na terenie co najmniej dwóch lub więcej województw. W takich razach przewidziane w ustawie zakazy dotyczące kontroli ograniczałyby się jedynie do terenu województwa. Przyjęcie takiego rozwiązania ma na celu wyeliminowanie problemów wynikających z tego, że struktury organizacyjne niektórych organów kontroli oraz przedsiębiorców nie pokrywają się, ponieważ niektóre organy mają zasięg ogólnopolski, a inne wojewódzki lub tylko powiatowy.
Planuje się też wprowadzenie zasady, zgodnie z którą, gdyby działalność przedsiębiorcy została już objęta kontrolą, inspektorzy innego organu, którzy chcieliby u niego również wszcząć kontrolę, muszą od niej odstąpić. Powinni natomiast ustalić z przedsiębiorcą termin, w którym będą mogli przystąpić do kontroli.
 

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 

Gazeta Prawna Nr 202/2006 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2006-10-17


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK