| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.


Jakie mankamenty ma przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej?

Najwięcej krytycznych uwag Konfederacja Pracodawców Polskich ma do przygotowywanych przepisów o kontroli.
W przypadku przepisu nakładającego na przedsiębiorcę obowiązek wyznaczenia stałego przedstawiciela na potrzeby kontroli uważamy, że należy zostawić większą swobodę przedsiębiorcy. W dużej firmie wyznaczenie jednego przedstawiciela do wszystkich kontroli nie jest dobrym rozwiązaniem. Należałoby dopuścić wyznaczanie kilku przedstawicieli, którzy dodatkowo mogliby się zmieniać, w zależności od rodzaju kontroli.
Niektóre z proponowanych przepisów oceniamy jednak pozytywnie. Na przykład możliwość prowadzenia elektronicznej książki kontroli. Dobrze się też stało, że dodano przepis o tym, iż upoważnienie mające braki formalne nie może być podstawą kontroli. Docierają do nas bowiem sygnały, że zdarzają się kontrole wszczynane na podstawie wadliwego upoważnienia.
 

Czy umożliwienie prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy, który prowadzi działalność w więcej niż 5 miejscach, rozwiąże problemy kontrolowanych firm z oddziałami na terenie kilku województw?

Nie
W większości przypadków bowiem kontrola dokumentów finansowych będzie i tak prowadzona w siedzibie przedsiębiorstwa. Wówczas zbieg kilku kontroli może sparaliżować funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, również w miejscach, których kontrola bezpośrednio nie dotyczy.
 

Czy należy uregulować zawieszanie działalności gospodarczej?

Tak
Wprowadzenie ustawowej definicji zawieszenia działalności gospodarczej stanowi jeden z podstawowych elementów wolności gospodarczej. Brak takiej regulacji powoduje wiele trudności. Uważamy, że rządowy projekt zawiera znacznie lepszą regulację tej kwestii niż projekty poselskie, które – naszym zdaniem – są mniej korzystne dla gospodarki i przedsiębiorczości.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK