| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.


Dlaczego Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że projekt poselski korzystniej dla przedsiębiorców reguluje możliwości czasowego zawieszania działalności gospodarczej niż rządowy projekt rządowy?

Projekt poselski ma bardzo istotną przewagę nad rządowym. Zakłada wejście w życie zmian już od stycznia 2007 roku. Związek Rzemiosła Polskiego popiera takiego rozwiązanie.
W dodatku w uzasadnieniu rządowego projektu ustawy mówi się o konieczności rozstrzygnięcia, czy zawieszenie działalności powinno następować wyłącznie z woli przedsiębiorcy, bez względu na jego sytuację, czy też decyzję o zawieszeniu trzeba uzależnić od spełnienia przesłanek ustawowych. Projektodawcy uważają, że ze względu na bezpieczeństwo obrotu drugie rozwiązanie jest lepsze. Podają przykład sezonowej produkcji jako klasyczny przykład uzasadnionej przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej. Równocześnie w samym projekcie nie ma żadnych warunków (poza niezatrudnianiem pracowników) dla możliwości czasowego zaprzestania wykonywania działalności.
Projektowany przez posłów art. 22a ust. 1 mówi, że przedsiębiorca może, na własny wniosek czasowo zaprzestać działalności gospodarczej, jeżeli nie zatrudnia pracowników. Sugeruje to, że zawieszenie działalności następuje wyłącznie z woli przedsiębiorcy. Tak ogólny przepis, sprzeczny z intencjami zawartymi w uzasadnieniu, będzie powodem konfliktów między organami ewidencyjnymi a przedsiębiorcami.
 

Czy zmieniona ustawa powinna określać, kiedy wolno zawieszać działalność gospodarczą?

Tak. Uważamy, że w samej ustawie powinny zostać wymienione przesłanki zawieszenia działalności gospodarczej, np. czy będzie to tylko sezonowość prowadzonej działalności, czy również przejściowa trudna sytuacja finansowa firmy, spowodowana brakiem zleceń, czy i inne powody, takie jak długotrwała choroba przedsiębiorcy, wyjazd za granicę, względnie inne ważne powody życiowe. Podobne uwagi ZRP zgłosił do projektu rządowego, postulując konieczność zdefiniowania zawieszenia działalności.
 

Jaki pana zdaniem powinien być najdłuższy dopuszczalny okres zawieszenia przedsiębiorstwa?

Poselski projekt przewiduje możliwość zawieszenia działalności na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. My proponujemy jednak okres dziesięciomiesięczny, korespondujący z przepisem ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi o obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego i ewentualnej zapłaty podatku w razie niewykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy (art. 14 ust. 3). Taki okres został przyjęty na wniosek Związku Rzemiosła Polskiego w rządowym projekcie nowelizacji ustawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK