| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Weksel w obrocie gospodarczym

Weksel w obrocie gospodarczym

Weksle mogą być wykorzystywane nie tylko jako środek płatniczy, lecz także jako wygodne zabezpieczenie roszczeń. Z jednej strony bowiem nie powodują zamrożenia pieniędzy dłużnika, a z drugiej wierzyciel, który uzyskał weksel, w każdym momencie może domagać się zapłaty wymienionej w nim kwoty.

Jak można dochodzić należności z weksla
 
Wierzyciele wekslowi mają do wyboru kilka sposobów realizacji zobowiązania wekslowego.
Po pierwsze, mogą poszukiwać zapłaty sumy wekslowej wśród zobowiązanych. Najlepiej jest zacząć od przedstawienia weksla do zapłaty. Czynność ta polega na okazaniu oryginału weksla w określonym czasie i miejscu zobowiązanemu do zapłaty, czyli:
• akceptantowi lub wystawcy weksla własnego, o ile dokument ten nie był domicylowany,
• wyłącznie domicyliatowi, gdy na wekslu wymieniony był domicyliat.
Zawsze jest bowiem szansa, że dłużnik zapłaci i dzięki temu będzie można uniknąć postępowania sądowego.
Przedstawienie weksla do zapłaty określonym osobom ma też znaczenie z innych względów. Musi być dokonane, gdy zamierza się dochodzić należności nie tylko od jego wystawcy czy poręczyciela, ale i od pozostałych osób z weksla zobowiązanych, np. indosantów. Dopiero prawidłowe przedstawienie weksla do zapłaty tym podmiotom otwiera drogę do dochodzenia od nich należności na drodze sądowej.
Jeżeli dłużnik nie wykupi weksla bądź w ogóle nie stawi się w miejscu przedstawienia do zapłaty, należy przed wniesieniem sprawy do sądu dokonać jego oprotestowania u notariusza. Dzięki zachowaniu tych aktów staranności również indosanci weksla nie unikną odpowiedzialności za zapłatę sumy wekslowej.
Prawidłowe lub nieprawidłowe przedstawienie weksla do zapłaty nie ma natomiast wpływu na odzyskanie pieniędzy od wystawcy weksla lub jego poręczycieli. W przypadku tych osób pozew można składać bezpośrednio po upływie terminu płatności.
Po drugie, weksel może być formą zapłaty. Przedsiębiorca X, który posiada weksel na sumę 10 tys. zł, jest dłużnikiem spółki Y, która wykonała na jego rzecz usługi na łączną kwotę 25 tys. zł. W tej sytuacji przedsiębiorca ów może (jeżeli oczywiście spółka wyrazi na to zgodę) przenieść weksel na wierzyciela tytułem zapłaty, natomiast resztę należności uiścić w gotówce.
Po trzecie, należności z weksla można dochodzić na drodze sądowej.
Realizacja roszczeń wekslowych w trybie sądowym może nastąpić w postępowaniu zwykłym lub nakazowym (art. 484 – 497 kodeksu postępowania cywilnego). Ta druga forma jest najczęstsza ze względu na jej prostotę i znaczne przyspieszenie.
Postępowanie to należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych, w zależności od wartości przedmiotu sporu (w przypadku przedsiębiorców, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 100 tys. zł, pozew należy złożyć w sądzie rejonowym – art. 4793 par. 2 k.p.c.).
Zgodnie z art. 371 par. 1 k.p.c. powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla można wytoczyć przed sąd miejsca jego płatności. W sytuacji gdy jest kilku zobowiązanych z weksla, można łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego. Do pozwu powinien być dołączony oryginał weksla (jeżeli zabezpieczeniem był weksel in blanco, to również deklaracja wekslowa, o ile była sporządzona) oraz dowód zawiadomienia dłużnika o wypełnieniu weksla, a także wezwanie do zapłaty.
Sąd bada przede wszystkim treść weksla. Brak któregokolwiek z wymaganych prawem elementów powoduje jego nieważność. Wydanie nakazu zapłaty nie jest wówczas możliwe i sprawa kierowana jest do postępowania zwykłego, z czym wiąże się konieczność uiszczenia przez powoda pozostałej wartości wpisu. Sąd nie jest zobowiązany do badania z urzędu, czy weksel in blanco został wypełniony zgodnie z dołączoną do niego deklaracją wekslową. Ewentualne zastrzeżenia pozwany powinien podnieść w zarzutach od nakazu zapłaty.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK