| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Weksel w obrocie gospodarczym

Weksel w obrocie gospodarczym

Weksle mogą być wykorzystywane nie tylko jako środek płatniczy, lecz także jako wygodne zabezpieczenie roszczeń. Z jednej strony bowiem nie powodują zamrożenia pieniędzy dłużnika, a z drugiej wierzyciel, który uzyskał weksel, w każdym momencie może domagać się zapłaty wymienionej w nim kwoty.

Zgodnie z art. 96 prawa wekslowego podmiot, któremu zaginął weksel, może zwrócić się do sądu rejonowego miejsca płatności weksla z żądaniem uznania go za umorzony. We wniosku należy podać istotną treść weksla oraz uprawdopodobnić jego utratę i interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia.
W następstwie złożenia wniosku sąd wzywa posiadacza zaginionego weksla przez ogłoszenie w Monitorze Polskim, by zgłosił w ciągu sześćdziesięciu dni i okazał go sądowi. Termin ten biegnie od daty płatności weksla, a gdyby wniosek zgłoszono po terminie płatności, lub gdyby termin płatności weksla nie był oznaczony, to od dnia ogłoszenia. Jeżeli w ciągu terminu oznaczonego w wezwaniu nikt nie zgłosi się z wekslem, sąd wydaje orzeczenie uznające go za umorzony.
Gdyby jednak posiadacz weksla zgłosił się przed wydaniem orzeczenia, sąd umorzy dalsze postępowanie. Zarówno o wszczęciu postępowania, jak i o jego wyniku sąd zawiadamia trasata oraz wszystkich dłużników wekslowych wskazanych przez żądającego umorzenia weksla. Dłużnik wekslowy i trasat, który po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zdecydował się mimo wszystko zapłacić, czyni to na własne niebezpieczeństwo.
Może jednak sumę wekslową złożyć do depozytu sądowego miejsca płatności i dzięki temu zwolnić się z zobowiązania.
Istotne jest również to, że po ogłoszeniu wezwania o okazanie weksla i po terminie jego płatności żądający umorzenia może domagać się od akceptanta złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego albo zapłaty za zabezpieczeniem. Prawo wyboru służy dłużnikowi.
Jeśli w toku postępowania o umorzenie weksla akceptant (a w braku przyjęcia – trasat), pomimo wezwania nie złoży sumy wekslowej do depozytu sądowego ani nie dokona zapłaty za zabezpieczeniem, można wykonywać zwrotne poszukiwanie przeciw wystawcy oraz indosantom. Na podstawie orzeczenia uznającego weksel za umorzony można wykonywać wszystkie prawa z weksla.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK