| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Weksel w obrocie gospodarczym

Weksel w obrocie gospodarczym

Weksle mogą być wykorzystywane nie tylko jako środek płatniczy, lecz także jako wygodne zabezpieczenie roszczeń. Z jednej strony bowiem nie powodują zamrożenia pieniędzy dłużnika, a z drugiej wierzyciel, który uzyskał weksel, w każdym momencie może domagać się zapłaty wymienionej w nim kwoty.

Przede wszystkim podpis powinien być własnoręczny i musi obejmować co najmniej nazwisko. Weksel wystawiony np. przez spółkę handlową powinien prócz podpisów osób uprawnionych do reprezentacji zwierać pieczęcie firmowe oraz pieczęcie tych osób. Chodzi o to, by nie doszło do pomyłki co do wystawcy weksla. Bardzo ważne jest, by podpisy tych osób były złożone pod pieczęcią firmową, a nie obok niej lub ponad. Nie dotyczy to oczywiście spółki cywilnej, która nie ma zdolności wekslowej. W jej wypadku weksel podpisują wspólnicy, bez pieczęci i nazwy spółki.
Jeśli natomiast weksel jest wystawiany przez pełnomocnika, czyli w cudzym imieniu, to na wekslu poza podpisem pełnomocnika powinno znaleźć się wskazanie mocodawcy, np. przez zamieszczenie pieczęci firmowej spółki oraz poniżej tej pieczęci wskazanie pełnomocnika czy prokurenta. Gdyby natomiast pełnomocnik złożył na wekslu wyłącznie swój podpis, byłby odpowiedzialny osobiście za zobowiązanie wekslowe. A kiedy jest kilka osób zobowiązanych z weksla, to jego wystawcy składają podpisy jeden pod drugim, z użyciem spójników „i” i „oraz”. Nie powinno się pisać „lub” ani „albo”.
Bardzo istotną kwestią jest również miejsce złożenia podpisu na wekslu przez wystawcę. Musi on być złożony poniżej polecenia (przyrzeczenia) zapłaty sumy wekslowej, w prawym dolnym rogu blankietu. Zamieszczenie podpisu w innym miejscu powoduje nieważność dokumentu. Jeśli wystawca weksla prócz umieszczenia podpisu w prawym dolnym rogu podpisał się także w lewym dolnym rogu, może to zostać uznane za dodatkowe poręczenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK