| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy

Swoje roszczenie wierzyciel może zabezpieczyć, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, należących do dłużnika. Pozwoli mu to wyegzekwować roszczenie z tej rzeczy lub z prawa majątkowego, nawet wówczas, gdy ich właścicielem nie będzie już dłużnik.

Postępowanie zabezpieczające
 
Aby zabezpieczyć roszczenie wynikające z zastawu rejestrowego, bank może wystawić bankowy tytuł zabezpieczenia. Określa w nim, kto jest wierzycielem i zobowiązanym, dochodzone roszczenie, oraz sposób, w jaki zostało zabezpieczone.
Gdyby jednak w sprawie nie mógł zostać wydany bankowy tytuł egzekucyjny, to wówczas wierzyciel powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń. Sąd powinien ten wniosek rozpoznać w ciągu 3 dni od jego złożenia na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego.
Zastawca może się też poddać egzekucji aktem notarialnym. Wówczas sąd wyznaczy zastawnikowi termin, w którym musi złożyć wniosek o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Jeżeli w tym czasie nie złoży go, to zabezpieczenie upadnie. Na wniosek zastawnika, sąd może nawet orzec, aby w ramach zabezpieczenia dochód uzyskiwany z zarządu majątkiem zastawcy został wypłacony zastawnikowi.
Natomiast zastawca może wytoczyć powództwo o to, że dochodzone roszczenie w całości lub w części nie istnieje. Może przy tym domagać się również uchylenia lub zmiany zabezpieczenia i naprawienia szkody, jaka została wyrządzona z powodu wykonania zabezpieczenia.
 

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 

Gazeta Prawna Nr 192/2006 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
 z dnia 2006-10-03


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK