| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy

Swoje roszczenie wierzyciel może zabezpieczyć, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, należących do dłużnika. Pozwoli mu to wyegzekwować roszczenie z tej rzeczy lub z prawa majątkowego, nawet wówczas, gdy ich właścicielem nie będzie już dłużnik.

Zastawnik zaspokaja swoje roszczenie
 
Jeżeli dłużnik nie zapłaci w terminie, a wierzyciel postanowi zaspokoić swoje roszczenie z zastawu rejestrowego, to w tym celu powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne.
Niektóre umowy zastawnicze przewidują jednak zaspokojenie zastawnika w inny sposób. Na przykład może przejąć na własność przedmiot zastawu. Ma to miejsce wówczas, gdy:
• zastaw rejestrowy został ustanowiony na instrumentach finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub na innym rachunku
• zastaw został ustanowiony na rzeczach występujących powszechnie w obrocie towarowym
• zastaw został ustanowiony na rzeczach wierzytelnościach i prawach, których wartość została ściśle oznaczona w umowie zastawniczej.
W tych przypadkach wierzyciel może przejąć na własność przedmiot zastawu rejestrowego, gdy upłynie termin wykonania zobowiązania, które było nim zabezpieczone.
Wierzyciel, który chce przejąć przedmiot zastawu na własność, aby odzyskać swoją należność, powinien o swoim zamiarze poinformować na piśmie osobę, która jest jego właścicielem. Dopiero po upływie 7 dni od zawiadomienia zastawcy ma prawo złożyć oświadczenie o tym, że tę rzecz przejmuje, pod warunkiem że dłużnik nie uregulował zadłużenia. Ma to miejsce z dniem zapisania instrumentów finansowych odpowiednio na rachunku papierów wartościowych lub na innym rachunku lub z dniem, w którym zastawnik złoży oświadczenie o przejęciu tego przedmiotu na własność.
W razie takiego przejęcia własności zastawu wartość przejętych instrumentów finansowych powinna zostać ustalona po kursie notowań z końca dnia przejęcia, albo po kursie z końca ostatniego dnia ich notowania. Natomiast wartość rzeczy występujących powszechnie w obrocie towarowym oblicza się na podstawie średniej ceny z dnia, w którym zostały przejęte.
Jeżeli zastaw rejestrowy zostanie ustanowiony na papierach wartościowych dłużnika, to wówczas należy uzyskać zgodę Komisji Papierów Wartościowych na ich przejęcie na własność. Wydając zgodę, Komisja powinna określić również warunki tego przejęcia.
Zaspokojenie wierzytelności odbywa się do wysokości wartości przedmiotu zastawu rejestrowego przejętego na własność przez zastawnika. Gdyby jednak wartość tego przedmiotu była wyższa od wysokości wierzytelności, to wówczas zastawnik powinien oddać tę nadwyżkę w ciągu 14 dni od dnia przejęcia.
Innym sposobem zabezpieczenia zastawnika przewidzianym w umowie może być sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze przetargu publicznego. Powinien się on odbyć w ciągu 14 dni od złożenia przez zastawnika wniosku o dokonanie sprzedaży.
Jednakże zanim zostaną podjęte czynności w celu zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zastawu, zastawnik powinien na piśmie zawiadomić zastawcę o tym, jakie planuje podjąć działania. Z kolei zastawca w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia może wykonać następujące działania:
• zapłacić dług albo
• wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje lub nie jest wymagalna w całości albo w części.
Wierzyciel może mieć podstawy do uznania, że spełnienie świadczenia jest zagrożone. Nawet jeżeli dłużnik nie jest zastawcą, to wierzyciel może wówczas domagać się od niego, aby zabezpieczył roszczenie jeszcze przed spełnieniem świadczenia.
Umowa zastawnicza może też zawierać zapis, że wierzytelność zostanie zaspokojona z dochodu, jaki przynosi przedsiębiorstwo zastawcy. Zapis taki stosuje się najczęściej wówczas, gdy przedmiot zastawu wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa. W takim przypadku przedsiębiorstwo może zostać przejęte w zarząd, a zarządca wskazany w umowie zastawniczej. Na żądanie zastawnika może zostać ono wydzierżawione w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela z czynszu, pod warunkiem że zapis w tej sprawie znajduje się w umowie zastawniczej. W tej umowie można również zamieścić warunek o tym, że umowa dzierżawy może zostać zawarta po wcześniejszym wyrażeniu na nią zgody przez zastawnika.
Umowa zastawnicza może też przewidywać, że wierzytelność zostanie zaspokojona w walucie obcej. Taki zapis wprowadza się do niej wówczas, gdy zastawnikiem jest bank zagraniczny. Zaspokojenie roszczeń następuje wówczas za pośrednictwem banku, wskazanego przez zastawnika, który prowadzi skup i sprzedaż walut obcych.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK