| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy

Swoje roszczenie wierzyciel może zabezpieczyć, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, należących do dłużnika. Pozwoli mu to wyegzekwować roszczenie z tej rzeczy lub z prawa majątkowego, nawet wówczas, gdy ich właścicielem nie będzie już dłużnik.

Kiedy można ustanowić zastaw
 
Zastaw rejestrowy może zostać ustanowiony bez względu na to, jak dużą wierzytelność on zabezpiecza. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń odnośnie do wartości wierzytelności. Można go ustanowić przed powstaniem zadłużenia, czyli na przykład już w momencie zawarcia umowy pożyczki, a także już po powstaniu zadłużenia, czyli wówczas, gdy dłużnik powinien już zapłacić, lecz nie wywiązuje się w terminie ze swojego zobowiązania. W takim przypadku wierzyciel powinien z dłużnikiem zawrzeć kolejną umowę, określić w niej dodatkowy termin na uregulowanie należności oraz zabezpieczyć ją zastawem rejestrowym.
Dla zabezpieczenia jednej, konkretnej wierzytelności zastaw rejestrowy może zostać ustanowiony nie tylko na jednej rzeczy i prawie, lecz również na jednocześnie kilku.
 
Krótsza droga do odzyskania długu
 
Wierzyciel, którego roszczenie zostało zaspokojone zastawem rejestrowym, w razie gdy dłużnik w terminie nie zapłaci, ma prawo przejąć rzecz lub prawo majątkowe na własność. Nie musi wnosić do sądu pozwu i domagać się zasądzenia roszczenia od dłużnika.
Takie uprawnienie przysługuje jednak wierzycielowi tylko wówczas, gdy rzecz (prawo majątkowe), na którym ustanowił zastaw rejestrowy, nie została już wcześniej obciążona innym zastawem. Dlatego udzielając pożyczki, która ma być takim zastawem zabezpieczona, należy zawsze sprawdzić, czy przedmiot, który ma być nim objęty, nie został już wcześniej obciążony innym zastawem rejestrowym. Pierwszeństwo zaspokojenia swojego roszczenia z danej rzeczy zawsze będzie miał ten wierzyciel, który pierwszy złożył wniosek o wpis do rejestru zastawów. Za dzień złożenia wniosku przyjmuje się dzień, w którym wpłynął on do sądu, który prowadzi rejestr zastawów.
Natomiast problem z odzyskaniem długu, który został zabezpieczony zastawem rejestrowym, wierzyciel może mieć wówczas, gdy rzecz tym zastawem została obciążona przez osobę, która nie była jej właścicielem. Dlatego zawsze, zanim jeszcze zostanie zawarta umowa zastawu, należy dokładnie sprawdzić, czy obciążający rzecz zastawem jest jej właścicielem.
Gdyby okazało się, że dłużnik nie był właścicielem rzeczy obciążonej zastawem, wierzyciel powinien wykazać, że godząc się na ten zastaw działał w dobrej wierze. Musi więc udowodnić, że nie wiedział, że dłużnik nie jest właścicielem rzeczy. Na przykład sprawdzał, na kogo jest zarejestrowany samochód, który miał stanowić przedmiot zastawu, a także domagał się okazania wszystkich dostępnych dokumentów.
 
Jak skontrolować dłużnika
 
Po zawarciu umowy o zastaw rejestrowy dłużnik nie ma obowiązku wydać rzeczy, która została nim obciążona. Może więc nadal z niej korzystać. Strony mogą się jednak umówić, że przedmiot obciążony zastawem rejestrowym zostanie jednak wydany wierzycielowi.
Gdyby jednak rzecz pozostała nadal u dłużnika, wierzyciel ma prawo sprawować kontrolę nad nią. Na przykład może zawiadomić na piśmie dłużnika, właściciela tej rzeczy o tym, że chce obejrzeć przedmiot zastawu. W piśmie należy wówczas podać dzień i godzinę. Natomiast zastawca nie może odmówić. Ma obowiązek udostępnić tę rzecz. Jeżeli podczas oględzin wierzyciel zauważy, że staje się prawdopodobne, iż rzecz obciążona zastawem może ulec zniszczeniu, to ma prawo domagać się wydania jej albo zobowiązać dłużnika do ustanowienia innego zabezpieczenia wierzytelności.
Sprawując kontrolę nad rzeczą wierzyciel uniknie takiej niekorzystnej dla siebie sytuacji, że na skutek zniszczenia zmniejszy się wartość obciążonego zastawem przedmiotu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK