| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy

Swoje roszczenie wierzyciel może zabezpieczyć, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, należących do dłużnika. Pozwoli mu to wyegzekwować roszczenie z tej rzeczy lub z prawa majątkowego, nawet wówczas, gdy ich właścicielem nie będzie już dłużnik.

Rzeczy obciążone zastawem
 
Zastawem rejestrowym mogą zostać obciążone rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe, pod warunkiem że są zbywalne. Natomiast nie można go ustanowić na statkach morskich, wpisanych do rejestru okrętowego.
Rzeczy, które mogą zostać obciążone takim zastawem, powinny być oznaczone co do tożsamości, albo co do gatunku. W razie obciążenia tych ostatnich w umowie zastawniczej powinna być określona ich ilość oraz wskazany sposób wyodrębnienia ich od innych rzeczy tego samego gatunku. Oprócz nich zastawem można też obciążyć zbiór rzeczy ruchomych lub praw, które stanowią całość gospodarczą. Skład tego zbioru nie musi być stały, może być zmienny.
Zastaw rejestrowy może też obciążyć wierzytelność prawa na dobrach niematerialnych lub prawa z papierów wartościowych oraz prawa z niebędących papierami wartościowymi instrumentów finansowych. Może zostać ustanowiony nawet na rzeczach i prawach, które zastawca nabędzie dopiero w przyszłości. Jednakże w takim przypadku obciążenie zastawem tych rzeczy może stać się skuteczne dopiero wówczas, gdy zastawca je nabędzie.
Nawet jeżeli obciążona zastawem rejestrowym rzecz zostanie przetworzona, to wówczas to obciążenie pozostanie w mocy. Gdyby zaś została połączona lub pomieszana z innymi rzeczami ruchomymi, w taki sposób, że przywrócenie stanu poprzedniego nie byłoby możliwe, albo związane z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, to wówczas zastaw rejestrowy będzie obciążał całość rzeczy połączonych lub pomieszanych. Może się jednak zdarzyć, że kilka rzeczy, które zostały połączone lub pomieszane, zostały obciążone zastawami rejestrowymi. W takim przypadku te wszystkie zastawy pozostają w mocy i obciążają całość rzeczy połączonych lub pomieszanych.
Należy wówczas ustalić, który z tych zastawów ma pierwszeństwo przed pozostałymi. Ustalając je, bierze się pod uwagę datę złożenia wniosku o wpis do rejestru zastawów. Te wnioski, które wpłynęły tego samego dnia do sądu prowadzącego rejestr, uważane są za złożone równocześnie. Obowiązuje też przy tym zasada, że powstałe później ograniczone prawo rzeczowe nie może zostać wykonane z uszczerbkiem dla ustanowionego wcześniej zastawu rejestrowego.
Może się zdarzyć, że część ruchoma, która została najpierw obciążona zastawem rejestrowym, potem stała się częścią składową nieruchomości. Zastaw rejestrowy wówczas wygaśnie. Zastawnik jednak nie straci, ponieważ może domagać się, aby właściciel nieruchomości ustanowił hipotekę na tej nieruchomości. Wysokość hipoteki nie powinna przekraczać wysokości wartości rzeczy przyłączonej. Ma prawo również wystąpić z wnioskiem do działu wieczystoksięgowego, który prowadzi księgę właściwą dla tej nieruchomości, aby wpisał do niej ostrzeżenie o wytoczonym powództwie o ustanowienie hipoteki.
Zastaw rejestrowy może być też ustanowiony na pojeździe mechanicznym, który podlega rejestracji. Wtedy należy go odnotować w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
 
Kto dysponuje rzeczami obciążonymi
 
Po sporządzeniu umowy o zastaw rejestrowy, rzeczy, które zostały tym zastawem obciążone, może w dalszym ciągu posiadać zastawca, czyli osoba, która do tej pory była uprawniona do rozporządzania nimi, albo osoba trzecia, która została wskazana w umowie i wyraziła zgodę na to, że będą pozostawione w jej posiadaniu. Nie zostają więc przekazane wierzycielowi (czyli zastawnikowi), którego roszczenie zabezpieczają.
Podobnie traktowane są papiery wartościowe i inne dokumenty, które dotyczą praw obciążonych tym zastawem. Mogą być one również pozostawione w posiadaniu zastawcy lub osoby trzeciej wskazanej w umowie zastawu rejestrowego, pod warunkiem że wyraziła ona na to zgodę.
Natomiast na nieco innych zasadach zabezpiecza się wierzytelność z tytułu obligacji. Zamiast sporządzenia umowy między zastawnikiem a zastawcą do wpisu do rejestru zastawów należy przedstawić uchwałę właściwego organu emitenta, która wskazuje na przedmiot zastawu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK