| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Przedsiębiorcy ciągle rzadziej wybierają spółkę komandytową niż inne formy prawne prowadzenia działalności. Bierze się to po części z braku przyzwyczajeń i pozytywnych przykładów z najbliższego otoczenia, a po części stąd, że nadal mało o niej wiedzą. Kiedy więc decydują się na wydanie pieniędzy na poradę adwokata lub radcy prawnego i na akt notarialny, wybierają przeważnie spółkę z o.o. Tymczasem i spółka komandytowa ma nieocenione zalety.

Tak. Trzeba tylko pamiętać, że działanie pod nazwą handlową zagranicznego kontrahenta (prawo do używania tej nazwy) nie powinno się wiązać z wpisywaniem jej do firmy polskiej spółki komandytowej, w której ów zagraniczny przedsiębiorca inwestor miałby być komandytariuszem. Gdyby bowiem ujawnić jego firmę w firmie polskiej spółki komandytowej, to i on odpowiadałby jak komplementariusz.
Proszę pamiętać, że spółka komandytowa nie wyklucza ani powiązań merytorycznych komplementariuszy z komandytariuszami, ani możliwości zapewnienia tym ostatnim żądania częstych informacji o stanie interesów spółki.
Mimo wszystko proszę rozważyć różne warianty, ponieważ ma pan do wyboru również spółki kapitałowe, o ile nie ma to być spółka adwokatów czy radców prawnych. Prawnicy są bowiem bardziej ograniczeni co do formy prawnej, w jakiej mogą uprawiać zawód, niż inni – ani adwokaci, ani radcowie prawni nie mogą działać w spółce kapitałowej. Stąd kariera spółek komandytowych – kancelarii.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK