| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy działający na polskim rynku coraz częściej mają do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurentów. Niestety, nie zawsze potrafią odróżnić, które z nich są tolerowane przez prawo, a które z nim niezgodne. Dotyczy to zarówno naruszających, jak i poszkodowanych. Firmy nie wiedzą również, czego mogą się domagać w związku z dopuszczeniem się nieuczciwej konkurencji przez inną firmę i jakie konsekwencje w razie czego mogą same ponieść.

Odpowiedzialność karna
 
Osobie, która dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy, sprzedaży premiowanej lub loterii promocyjnej, grozi kara aresztu lub grzywny. Podobnie za brak oznaczeń towarów lub błędne oznaczenia oraz niepoinformowanie o ryzyku związanym z korzystaniem z produktu. Areszt lub grzywna może również zostać orzeczony w stosunku do osoby, która rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o swoim lub innym przedsiębiorstwie.
Za organizowanie sprzedaży lawinowej i kierowanie takim systemem grozi pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Organizowanie i prowadzenie systemu argentyńskiego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a jeśli wartość mienia zgromadzonego w celu sfinansowania zakupów jest wielka, to od 6 miesięcy do 8 lat.
Bezprawne wykorzystanie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa może skutkować grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2. Taka sama kara grozi za produkowanie podróbek towarów.
Ściganie przestępstw następuje na wniosek, a wykroczeń – na żądanie pokrzywdzonego. Z takim wnioskiem lub żądaniem mogą również wystąpić prezes UOKiK i organizacje chroniące interesy przedsiębiorców.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK