| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy działający na polskim rynku coraz częściej mają do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurentów. Niestety, nie zawsze potrafią odróżnić, które z nich są tolerowane przez prawo, a które z nim niezgodne. Dotyczy to zarówno naruszających, jak i poszkodowanych. Firmy nie wiedzą również, czego mogą się domagać w związku z dopuszczeniem się nieuczciwej konkurencji przez inną firmę i jakie konsekwencje w razie czego mogą same ponieść.

Odpowiedzialność karna
 
Osobie, która dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy, sprzedaży premiowanej lub loterii promocyjnej, grozi kara aresztu lub grzywny. Podobnie za brak oznaczeń towarów lub błędne oznaczenia oraz niepoinformowanie o ryzyku związanym z korzystaniem z produktu. Areszt lub grzywna może również zostać orzeczony w stosunku do osoby, która rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o swoim lub innym przedsiębiorstwie.
Za organizowanie sprzedaży lawinowej i kierowanie takim systemem grozi pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Organizowanie i prowadzenie systemu argentyńskiego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a jeśli wartość mienia zgromadzonego w celu sfinansowania zakupów jest wielka, to od 6 miesięcy do 8 lat.
Bezprawne wykorzystanie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa może skutkować grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2. Taka sama kara grozi za produkowanie podróbek towarów.
Ściganie przestępstw następuje na wniosek, a wykroczeń – na żądanie pokrzywdzonego. Z takim wnioskiem lub żądaniem mogą również wystąpić prezes UOKiK i organizacje chroniące interesy przedsiębiorców.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK