| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy działający na polskim rynku coraz częściej mają do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurentów. Niestety, nie zawsze potrafią odróżnić, które z nich są tolerowane przez prawo, a które z nim niezgodne. Dotyczy to zarówno naruszających, jak i poszkodowanych. Firmy nie wiedzą również, czego mogą się domagać w związku z dopuszczeniem się nieuczciwej konkurencji przez inną firmę i jakie konsekwencje w razie czego mogą same ponieść.

Bez systemów argentyńskich
 
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że po 3 czerwca 2004 r. nie można tworzyć systemów argentyńskich. Polegają one na tym, że tworzone są grupy osób w celu finansowania zakupu określonych rzeczy. Nie można również zawierać nowych umów w systemach istniejących przed tą datą. Tworzenie grup w systemie argentyńskim traktowane jest jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Umowy zawarte po 3 czerwca 2004 r. są więc nieważne, natomiast te sprzed 3 czerwca 2004 r. nadal obowiązują i są realizowane na umówionych zasadach.
 
Bez łapownictwa
 
Czynem nieuczciwej konkurencji jest również przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną. Dotyczy to osób fizycznych będących przedsiębiorcą, a także działających na rzecz przedsiębiorcy (uprawnionych do reprezentacji, podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania kontroli nad firmą), a także osób, którym prawo do podejmowania decyzji udzieliły osoby działające na rzecz przedsiębiorcy (np. członek zarządu spółki zobowiązał pracownika do przygotowania formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a ten ostatni wręczył łapówkę urzędnikowi).
 
Odpowiedzialność cywilna
 
Przedsiębiorca, którego interes został naruszony lub choćby zagrożony w wyniku dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, może dochodzić roszczeń zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym.
Roszczeniami niemajątkowymi są: zaniechanie niedozwolonych działań, usunięcie skutków takich działań i złożenie jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Do roszczeń majątkowych należą: naprawienie wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych, wydanie (również na zasadach ogólnych) bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także, jeśli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony, zasądzenie odpowiedniej kwoty na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego.
O zasądzenie określonej sumy na cel społeczny, a także z roszczeniami niemajątkowymi mogą wystąpić także krajowe lub regionalne organizacje, których celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców, a także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji zagraża lub narusza interesy konsumentów. Tak więc uprawnieni instytucjonalnie mają nieco węższy zakres roszczeń niż poszkodowany przedsiębiorca.
Uprawniony może również zwrócić się do sądu o zdecydowanie o wyrobach, ich opakowaniach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. Sąd może w szczególności orzec o ich zniszczeniu lub zaliczeniu na poczet odszkodowania.
Warto zauważyć, że roszczenie niemajątkowe może faktycznie stanowić dolegliwość finansową. Jeśli bowiem nieuczciwy konkurent zostanie zobowiązany np. do wielokrotnego złożenia w poczytnym ogólnopolskim dzienniku odpowiedniego oświadczenia, to może okazać się, że zapłaci za to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Można też zwrócić się do sądu o wydanie zarządzenia tymczasowego, w ramach którego sąd ma prawo ustanowić zakaz zbywania po określonej cenie lub innego wprowadzania towarów do obrotu, a także zakaz prowadzenia reklamy określonej treści. O wydanie takiego zarządzenia można zwrócić się do sądu, w którego okręgu znajduje się mienie osoby, która dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, albo gdzie nastąpił taki czyn.
Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji przedawniają się z upływem 3 lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się oddzielnie dla każdego naruszenia. W każdym wypadku roszczenie przedawnia się po 10 latach od daty, w której wyrządzono szkodę. Również dziesięcioletni okres przedawnienia obowiązuje, jeśli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK