| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy działający na polskim rynku coraz częściej mają do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurentów. Niestety, nie zawsze potrafią odróżnić, które z nich są tolerowane przez prawo, a które z nim niezgodne. Dotyczy to zarówno naruszających, jak i poszkodowanych. Firmy nie wiedzą również, czego mogą się domagać w związku z dopuszczeniem się nieuczciwej konkurencji przez inną firmę i jakie konsekwencje w razie czego mogą same ponieść.

Naruszenie zasad uczciwej konkurencji może rodzić i odpowiedzialność cywilną, i karną.
Roszczeń cywilnoprawnych z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uoznk) można dochodzić przed wydziałem cywilnym lub gospodarczym właściwego sądu. Wniesienie pozwu powinno jednak poprzedzić wezwanie podmiotu do zaniechania czynów stanowiących nieuczciwą konkurencję.
Podmiotem uprawnionym do żądania zaniechania czynu nieuczciwej konkurencji jest przede wszystkim sam przedsiębiorca. Niemniej w jego imieniu może wystąpić również krajowa lub regionalna organizacja, której celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców.
Najważniejszym roszczeniem, jakiego przedsiębiorca może dochodzić, jest domaganie się zaniechania niedozwolonych działań. Przysługuje ono bez względu na to, czy w chwili wniesienia pozwu lub zamknięcia rozprawy stan naruszenia trwa. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, nawet jeśli zaprzestano naruszenia, uzyskanie korzystnego wyroku może mieć znaczenie na przyszłość, ponieważ będzie zapobiegało powtórzeniu się takiej sytuacji.
Dla przedsiębiorcy występującego z roszczeniem nie ma znaczenia, czy w następstwie czynu nieuczciwej konkurencji chroniony interes został już naruszony, czy tylko zagrożony. Poszkodowany składający pozew powinien pamiętać o wskazaniu konkretnej postaci naruszenia oraz o określeniu zakazu jak najszerzej i jak najbardziej obrazowo.
Szczególnym skutkiem orzeczenia o zaniechaniu czynów nieuczciwej konkurencji jest nakazanie wycofania z rynku przedmiotów bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji, w szczególności przez ich zniszczenie. Warto o to wnioskować wprost, w treści pozwu.
Typową sankcją orzekaną przez sądy jest nakazanie naruszającemu opublikowania wyroku lub złożenia stosownego oświadczenia w środkach masowego przekazu na jego koszt. Często skuteczniejsze jest nakazanie złożenia takiego oświadczenia bezpośrednio wobec kontrahentów poszkodowanego.
Poszkodowanemu przedsiębiorcy wolno też domagać się odszkodowania w pieniądzu. Należy jednak podkreślić, że udowodnienie wysokości odszkodowania może nastręczać trudności.
Dlatego warto powołać się na art. 322 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym, jeśli w sprawie o naprawienie szkody, o dochody, zwrot bezpodstawnego wzbogacenia lub o świadczenie z umowy o dożywocie sąd uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub nader utrudnione, zasądzi odpowiednią kwotę według swojej oceny opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy.
Należy też zwrócić szczególną uwagę na termin przedawnienia, który wynosi 3 lata i rozpoczyna się oddzielnie co dla każdego naruszenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK