| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Rejestracja zmian
 
Zgłoszeniu do rejestru podlegają wszelkie zmiany danych zgłoszonych we wpisie pierwotnym, czyli: zmiana adresu, firmy, przedmiotu działalności, składu zarządu, rady nadzorczej (komisji rewizyjnej – jeśli została powołana). Jeżeli rada nadzorcza oddelegowała swojego członka do wykonywania czynności członka zarządu, to ten fakt również podlega zgłoszeniu. Ponadto należy zgłosić wszelkie modyfikacje umowy lub statutu spółki (np. podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego), a w przypadku spółki z o.o. także zmianę wspólników (jeśli posiadają co najmniej 10 proc. kapitału).
W spółkach z o.o. zarządy często zapominają, że każda czynność związana ze zmianą stosunków polegających na wstępowaniu nowych podmiotów do spółki oraz zmiana struktury udziałów wymaga zgłoszenia sądowi rejestrowemu (art. 19 k.s.h.). Termin złożenia nowej listy wynosi 7 dni od zawiadomienia. Jeżeli całość udziałów znajduje się w rękach jednego udziałowca, informacja ta powinna być zamieszczona na liście wspólników.
Bardzo ważna jest również zmiana brzmienia umowy/statutu spółki, nawet jeśli nie wiąże się ze zmianą wysokości kapitału zakładowego.
Przekazując sądowi te informacje, należy pamiętać, by do wniosku o wpis koniecznie dołączyć jednolity tekst umowy/statutu.
Jeśli chodzi o termin zgłoszenia – to w przypadku spółki akcyjnej wynosi on 3 miesiące od powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie.
W spółce z o.o. termin ten wynosi 6 miesięcy od daty podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników.
Jeżeli zarząd nie zgłosi zmiany, nie będzie się można na nią powoływać.
 
Zmiana wysokości kapitału zakładowego
 
Zmiana wysokości kapitału zakładowego jest najczęstszą zmianą w spółkach z o.o. i akcyjnych. Zgłoszenie podwyższenia lub obniżenia powinno być dokonane w terminie 6 miesięcy od podjęcia stosownej uchwały.
 
Podwyższenie kapitału w spółce z o.o.
 
Obowiązek zgłoszenia dotyczy zarówno sytuacji, kiedy podwyższenie jest dokonywane przez zmianę umowy spółki, jak również gdy następuje na podstawie przepisów aktualnej umowy.
Wniosek o wpis składa się na formularzu KRS-Z3. Dodatkowo do zgłoszenia należy dołączyć: uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, oświadczenie o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu całości wkładów na podwyższony kapitał zakładowy, dowód uiszczenia wpisu sądowego i opłaty za ogłoszenie, uchwałę o zmianie umowy spółki (jeśli podwyższenie następuje przez zmianę umowy spółki), tekst jednolity umowy spółki (jeżeli podwyższenie następuje przez zmianę umowy spółki), listę wspólników ze wskazaniem liczby i wartości nominalnej udziałów przysługujących każdemu z nich.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK