| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Z punktu widzenia skuteczności prawnej można wyróżnić dwa rodzaje wpisów: konstytutywne i deklaratoryjne. Pierwsze dotyczą czynności, które wymagają właśnie dokonania wpisu przez sąd. Czynności takie w stosunku do osób trzecich wywołują skutki prawne dopiero od chwili dokonania wpisu do rejestru. Najlepiej obrazuje to następujący przykład: w spółce z o.o. na zgromadzeniu wspólników podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Co do zasady (wyjątek to art. 257 par. 1 k.s.h.), podwyższenie kapitału zakładowego stanowi zmianę umowy spółki, czyli wpis ma charakter konstytutywny. Oznacza to w praktyce, że dopóki sąd nie zarejestruje podwyższenia w rejestrze przedsiębiorców, dopóty nie można powoływać się na to, że spółka ma wyższy kapitał zakładowy np. wobec banku. Jeżeli z jakichś względów sąd odmówi rejestracji podwyższenia, spółka pozostanie przy dotychczasowym (niższym) kapitale zakładowym.
Przykładami wpisów o charakterze konstytutywnym są także: wpis spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej. Dopiero z tą chwilą spółki te powstają. Zmiana danych już zarejestrowanej spółki to np. ustanowienie prokury, zmiana umowy spółki, wymagająca zgłoszenia do rejestru, ale również nieuwidaczniana w rejestrze, jak choćby zmodyfikowana regulacja dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zmiana siedziby czy zmiana przedmiotu działalności, połączenie spółek kapitałowych, przekształcenie spółki (art. 553 par. 1 k.s.h.), podział spółki (art. 531 par. 1 k.s.h.).
Wpisy deklaratoryjne jedynie rejestrują pewne zdarzenie, wcześniej podjętą czynność prawną. One tylko potwierdzają zaistnienie określonego stanu faktycznego i związanych z nim skutków prawnych. Stwierdzenie skutków prawnych następuje więc z mocą wsteczną (ex tunc – od wtedy). Na przykład zmiana składu organu spółki odnosi skutek od momentu powzięcia uchwały, a nie od momentu wpisu nowego składu organu do rejestru przedsiębiorców.
Innym przykładem tego rodzaju wpisu może być zmiana adresu siedziby spółki na skutek uprzednio podjętej uchwały (jeżeli sama siedziba, tzn. miejscowość pozostaje bez zmian, to wpis jest deklaratywny), wzmianka o złożeniu do akt rejestrowych sprawozdania finansowego spółki za dany rok obrachunkowy, zmiana składu organów uprawnionych do reprezentacji lub kontroli spółki, na skutek uprzednio podjętej uchwały o odwołaniu danej osoby i powołaniu kogoś innego na stanowisko członka zarządu czy rady nadzorczej w spółce, zmiana pisma przeznaczonego do publikacji ogłoszeń na temat zarejestrowanej spółki.
Ze względu na informacyjną funkcję rejestru przedsiębiorców zasadą są wpisy deklaratywne. Natomiast konstytutywne są te wpisy, co do których tak postanowił ustawodawca w przepisach regulujących istnienie różnych podmiotów prawa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK