| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Podwyższenie kapitału w SA
 
W spółce akcyjnej podwyższenie kapitału może nastąpić w trybie zwykłym lub w trybach szczególnych (z środków własnych, w ramach kapitału docelowego lub w ramach warunkowego podwyższenia kapitału). W każdym wypadku wniosek o wpis powinien zostać złożony na formularzu KRS-Z3.
Zamieszcza się w nim m.in. nową wysokość kapitału zakładowego spółki, wartość akcji objętych za nowy aport, jeżeli był wnoszony, łączną liczbę akcji wszystkich emisji, wartość nominalną jednej akcji, kwotowe określenie wpłaconej rzeczywiście części kapitału zakładowego.
Dodatkowo, jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego odbywa się przez emisję nowych akcji, należy wypełnić i dołączyć do wniosku formularz KRS-WG.
O ile akcje nowej emisji zostają objęte przez osoby spoza grona dotychczasowych akcjonariuszy, konieczne będzie wypełnienie formularza KRS-ZF. Służy on do wykreślania dotychczasowego akcjonariusza i wpisania na jego miejsce innego, zmiany danych akcjonariusza.
Do wniosku o wpis należy dołączyć:
• uchwałę walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego bądź uchwałę zarządu (art. 446 par. 1),
• ogłoszenie i wzór zapisu, jeśli podwyższenie kapitału nastąpiło w drodze subskrypcji zamkniętej albo otwartej,
• spis nabywców akcji z uwidocznieniem liczby akcji przypadających na każdego oraz wysokości uiszczonych wpłat,
• dowód zatwierdzenia zmiany statutu przez właściwy organ władzy publicznej, jeżeli do zmiany statutu takie zatwierdzenie jest wymagane,
• oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na akcje zostały wniesione, a w przypadku gdy wniesienie wkładów niepieniężnych ma nastąpić po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału, że przejście tych wkładów na spółkę jest zapewnione w terminie określonym w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego,
• jeżeli objęcie akcji nastąpiło w trybie subskrypcji prywatnej – umowę objęcia akcji, albo w przypadku subskrypcji akcji w ramach oferty publicznej objętej prospektem emisyjnym czy memorandum informacyjnym – formularz zapisu na akcje wypełniony przez subskrybenta,
• oświadczenie zarządu o wysokości objętego kapitału (jeśli zarząd złożył takie oświadczenie).
W przypadku spółki publicznej należy dołączyć również prospekt emisyjny.
Jeśli spółka dokonała warunkowego podwyższenia kapitału, obowiązki rejestracyjne realizowane są na kilku etapach.
Po pierwsze, zarząd zawiadamia sąd rejestrowy o warunkowym podwyższeniu kapitału. Do zgłoszenia należy wówczas dołączyć:
• uchwałę walnego zgromadzenia o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego;
• ogłoszenie i wzór zapisu, jeżeli podwyższenie kapitału nastąpiło w subskrypcji zamkniętej albo otwartej;
• dowód zatwierdzenia zmiany statutu przez właściwy organ władzy publicznej, jeżeli do zmiany statutu takie zatwierdzenie jest wymagane;
• sprawozdanie zarządu i opinię biegłego rewidenta, o ile objęcie akcji następuje w zamian za wkłady niepieniężne;
• uchwałę walnego zgromadzenia w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych, jeżeli warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego uchwalone zostało w celu przyznania praw do objęcia akcji przez posiadaczy warrantów subskrypcyjnych.
Po drugie, w związku z tym, że niewiadomą pozostaje poziom podwyższenia, spółka powinna poinformować o dokonanych podwyżkach w terminie 30 dni po upływie każdego roku kalendarzowego (nie obrotowego), tj. do 30 stycznia każdego roku. Zarząd ma obowiązek w tym trybie zgłaszać wykaz akcji objętych w każdym roku celem uaktualnienia wpisu kapitału zakładowego.
Pełny obowiązek informacyjny zostanie zrealizowany, gdy do zgłoszenia zostanie dołączony wykaz osób, które wykorzystały prawo objęcia akcji (nazwiska i imiona lub firmy czy nazwy akcjonariuszy), liczba objętych przez nich akcji oraz wartość wniesionych przez każdego wkładów. Należy dołączyć też oświadczenie zarządu (podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji), że akcje zostały wydane akcjonariuszom, którzy wnieśli pełne wkłady.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK