| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Forma umowy
 
Choć ważną umowę spółki można zawrzeć nawet ustnie, to jednak ze względów czysto praktycznych – dla celów dowodowych – powinna ona być stwierdzona pismem (art. 860 k.c.). Nie warto dopuszczać do tego, by ktokolwiek mógł podważać sam fakt zawarcia umowy spółki, a sąd – w razie sporu – musiał uzyskiwać zgodę obu stron na przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków (art. 74 par.1 k.c.).
Pismo będzie potrzebne wspólnikom również po to, by można było wprowadzić do ewidencji działalności gospodarczej informację, że działają w spółce. Zażąda go też urząd skarbowy.
Trzeba również pamiętać, że gdyby umowa spółki miała przenosić własność nieruchomości (byłby to wkład któregoś ze wspólników), musiałaby zostać zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.), jak również skutecznego wniesienia wkładu w postaci ustanowienia użytkowania nieruchomości (chodzi o zachowanie formy właściwej dla tej czynności). Użytkowanie jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym na cudzej rzeczy, uprawniającym do jej używania i do pobierania pożytków (art. 244 i 252 k.c.). Dlatego przy wnoszeniu go trzeba pamiętać, iż do ustanowienia ograniczonych praw rzeczowych, a zatem także użytkowania, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przeniesienia własności, o ile oczywiście ustawa nie przewiduje wyjątków (art. 245 par. 1 k.c.). Tak więc w razie ustanowienia użytkowania nieruchomości lokalowej, budynku czy gruntu, umowa spółki powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 k.c.). Gdyby jednak wspólnicy nie pamiętali o tym i umówili się w innej formie, potrzebna byłaby dodatkowa umowa notarialna, mówiąca o wniesieniu tytułem wkładu do spółki użytkowania nieruchomości. Można również założyć, że w takich awaryjnych sytuacjach wystarcza udokumentowanie w akcie notarialnym samego oświadczenia właściciela nieruchomości o jej obciążeniu użytkowaniem na rzecz wspólników spółki cywilnej (art. 245 par. 2 k.c.).
 
Nie firma, lecz nazwa
 
Spółka cywilna nie ma firmy rozumianej tak, jak definiują ją przepisy kodeksu cywilnego, ponieważ nie jest przedsiębiorcą (432 par. 1 k.c.). To każdy wspólnik przedsiębiorca działa pod firmą, którą jest przede wszystkim jego imię i nazwisko, choć nie jest przy tym wykluczony np. pseudonim (art. 434 k.c.). Zupełnie czym innym jest więc nazwa przedsiębiorstwa prowadzonego przez wspólników w spółce cywilnej, nawet gdyby zawierała nazwiska wspólników, choć może się ona oczywiście składać wyłącznie z elementów fantazyjnych. Nazwa taka jest jednym ze składników przedsiębiorstwa (art. 551 k.c.). Jest też dobrem osobistym (art. 23 k.c.) i właśnie jako takie podlega ochronie (art. 24 k.c.), a nie jako firma, którą nie jest. Wspólnikom przysługują wobec tego – w razie bezprawnego naruszenia dobra osobistego lub zagrożenia, jakie dla niego niesie cudze działanie – powództwa o ustalenie, o zaniechanie i o usunięcie skutków naruszenia.
Nazwa przedsiębiorstwa s.c. jest również chroniona na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.). Jest bowiem czynem nieuczciwej konkurencji takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości, przez używanie m.in. nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego – zgodnie z prawem – do oznaczenia innego przedsiębiorstwa (art. 5 u.z.n.k.).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK