| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Pełnomocnik w spółce z o.o.

Pełnomocnik w spółce z o.o.

Wśród teoretyków prawa ani praktyków nie ma zgody co do tego, czy można udzielić pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co więcej, przedsiębiorcy mylą się nierzadko w sprawach dotyczących ich reprezentacji uregulowanych precyzyjnie przez ustawę lub umowę spółki.

Argumenty przeciw
 
Zdaniem zwolenników łączenia funkcji członka zarządu i pełnomocnika zarówno argumenty wykładni celowościowej, jak i założenia teoretyczne, na których opiera się konstrukcja prawna instytucji pełnomocnictwa nie uzasadniają tezy o zakazie łączenia tych funkcji.
Zakaz taki nie został również wyrażony w żadnym przepisie prawa, a tylko w przypadku jego istnienia można by było uznać ustanowienie prokury lub pełnomocnictwa dla członka zarządu za nieważną.
Gdy chodzi o odpowiedź na pytanie, czy udzielanie pełnomocnictwa członkowi zarządu przez zarząd (niechby i innych jego członków) jest dopuszczalne z powodów czysto formalnych, tzn. czy nie jest to czynność z samym sobą, odpowiada w zasadzie art. 108 k.c. Ważne jest bowiem, by nie zostały naruszone interesy mocodawcy, czyli w ostatecznym rozrachunku – spółki, którą wszak zawiadują wszyscy członkowie zarządu.
 
Wygaśnięcie pełnomocnictwa
 
Zaletą pełnomocnictwa jest to, że może ono być w każdym czasie odwołane (choć mocodawca może zrzec się prawa do jego odwołania z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Ponadto pełnomocnictwo może wygasnąć:
• z upływem terminu, na jaki zostało udzielone,
• z chwilą śmierci mocodawcy lub pełnomocnika,
chyba że w treści dokumentu pełnomocnictwa zastrzeżono inaczej.
Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik zobowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może on jednak żądać wydania w zamian poświadczonego odpisu dokumentu z adnotacją o wygaśnięciu umocowania.
 

Katarzyna Pietryga
 

Gazeta Prawna Nr 167/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-08-29
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »