| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Pełnomocnik w spółce z o.o.

Pełnomocnik w spółce z o.o.

Wśród teoretyków prawa ani praktyków nie ma zgody co do tego, czy można udzielić pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co więcej, przedsiębiorcy mylą się nierzadko w sprawach dotyczących ich reprezentacji uregulowanych precyzyjnie przez ustawę lub umowę spółki.

Kto może być pełnomocnikiem
 
Pełnomocnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zarówno osoba fizyczna (nawet taka, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych), jak i prawna.
Kwestią ciągle otwartą pozostaje, czy pełnomocnictwa można udzielić członkowi zarządu spółki z o.o.
Przykładowo dwóch członków trzyosobowego zarządu spółki, w której obowiązuje reprezentacja łączna, postanawia udzielić pełnomocnictwa ogólnego trzeciemu z nich na czas nieobecności dwóch pierwszych. Czy taka czynność będzie ważna? Różne odpowiedzi w tej sprawie daje zarówno doktryna, jak i poszczególne sądy. Tymczasem nie istnieje żaden przepis, z którego wynikałby wyraźny zakaz udzielania pełnomocnictwa członkom zarządu.
 
Argumenty za
 
Niektórzy teoretycy podkreślają, że ustanowienie członka zarządu pełnomocnikiem spowodowałoby zmianę zasad reprezentacji obowiązujących w spółce przez zastąpienie organu osoby prawnej pełnomocnikiem. To zaś naruszyłoby wolę założycieli spółki wyrażoną w umowie spółki. Skoro bowiem pierwotni wspólnicy ukształtowali określone zasady reprezentacji (ustanawiając np. reprezentację łączną), to niedopuszczalna byłaby ich zmiana przez czynność zarządu.
Zarząd spółki obowiązany jest do ścisłego przestrzegania prawa i postanowień umowy spółki. Próba zmiany kodeksowych lub umownych zasad reprezentacji spółki przez udzielanie przez zarząd spółki swoim członkom pełnomocnictw jest obejściem prawa. Skoro bowiem członek zarządu zobowiązany jest do współdziałania w zakresie reprezentacji z innym członkiem zarządu, to dopuszczenie możliwości występowania tego samego członka zarządu jako pełnomocnika narusza przepisy kodeksu spółek handlowych – uważają Bartłomiej Jochemczyk i Piotr Pinior w artykule opublikowanym przez Prawo Spółek (2004/6/22).
Trzeba pamiętać, że zasad przyjętych przez założycieli nie można zmienić w inny sposób niż przez zmianę umowy spółki.
Następuje to w uchwale zgromadzenia wspólników i wymaga zgłoszenia oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Tak więc w tym wypadku decyzję o ustanowieniu członka zarządu pełnomocnikiem powinien podjąć organ uchwałodawczy, a nie zarząd. Innymi słowy, udzielenie pełnomocnictwa członkowi zarządu można by było uznać za dopuszczalne jedynie wtedy, gdy możliwość taką przewidywałaby umowa spółki.
Kolejnymi argumentami przemawiającymi przeciw łączeniu funkcji jest to, że ustanowienie członka zarządu pełnomocnikiem wiązałoby się ze zmianą zasad jego odpowiedzialności. Reguły ich działania nie są wszakże tożsame. Członka zarządu obowiązuje inny miernik staranności przy dokonywaniu czynności prawnych w imieniu spółki kapitałowej niż pełnomocnika.
Członkowie zarządu obowiązani są przy wykonywaniu obowiązków do zachowania należytej (szczególnej) staranności. Pełnomocnik odpowiada za dochowanie należytej staranności jedynie w granicach umocowania.
– Nie jest zatem dopuszczalna zmiana zasad odpowiedzialności członków zarządu, którzy działając w ramach dokonywania danej czynności prawnej jako pełnomocnicy nie muszą dochowywać należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru ich działalności, takiej, jakiej musieliby dochowywać, gdyby działali jako członkowie zarządu. W tym względzie udzielenie pełnomocnictwa członkowi zarządu należy również traktować jako obejście prawa – piszą Bartłomiej Jochemczyk, Piotr Pinior w Prawie Spółek (2004/6/22).
Tak więc kumulowanie funkcji członka zarządu i pełnomocnika może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa obrotu.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »