| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Pełnomocnik w spółce z o.o.

Pełnomocnik w spółce z o.o.

Wśród teoretyków prawa ani praktyków nie ma zgody co do tego, czy można udzielić pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co więcej, przedsiębiorcy mylą się nierzadko w sprawach dotyczących ich reprezentacji uregulowanych precyzyjnie przez ustawę lub umowę spółki.

Organ uprawniony do reprezentowania spółki z o.o.
 
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością organem uprawnionym do jej reprezentowania w zakresie wszystkich czynności sądowych i pozasądowych jest zarząd. Jeśli jest on wieloosobowy i wspólnicy w umowie spółki nie postanowili inaczej, to obowiązuje reprezentacja łączna (do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego razem z prokurentem). Zasada ta, choć bezpieczniejsza od jednoosobowej reprezentacji, bywa dość kłopotliwa dla zarządu, jeśli jego członkowie często bywają poza siedzibą spółki. Trudnościom tym można zapobiec, ustanawiając przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez taką osobę (składanie oświadczeń woli i ich przyjmowanie) jest ważna, pod warunkiem że będzie prawidłowo umocowana. Dlatego udzielając pełnomocnictwa należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad, które czynią działania pełnomocnika skutecznymi. Dotyczą one nie tylko formy upoważnienia i rodzaju czynności, do których pełnomocnik może być umocowany, ale także osoby samego pełnomocnika. Nie każdy bowiem i nie w każdej sytuacji może pełnić taką funkcję.
 
Różne pełnomocnictwa
 
Pełnomocnictwo jest upoważnieniem do dokonywania czynności prawnej (np. do zawierania umów, składania oświadczeń, występowania przed organami administracji czy sądami) w imieniu mocodawcy i wynika z jego oświadczenia woli.
Pełnomocnik swoim zachowaniem wywołuje skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej reprezentowanego. Upoważnienie to może być różnie ukształtowane. Ustawodawca wyróżnia trzy jego rodzaje: ogólne, rodzajowe i szczególne.
Pełnomocnictwo ogólne jest najszersze. Stanowi umocowanie do wykonywania wszelkich czynności w zakresie zwykłego zarządu, czyli np. pełnomocnik taki ma prawo administrowania budynkiem w imieniu właściciela, dokonywania bieżących remontów. Nie może jednak sprzedać tego budynku czy przeprowadzić remontu generalnego, bo te działania przekraczają zwykły zarząd. Żeby ich dokonać bez narażania się na zarzut przekroczenia zakresu umocowania, reprezentant musi uzyskać pełnomocnictwo szczególne lub rodzajowe.
Pełnomocnictwo rodzajowe uprawnia do dokonywania przez pełnomocnika czynności prawnych danego rodzaju (np. zawierania w imieniu mocodawcy umów o pracę). Nie jest ono dopuszczalne w zakresie czynności, do których dokonania konieczne jest pełnomocnictwo szczególne.
Pełnomocnictwo szczególne jest to umocowanie do dokonania w imieniu mocodawcy jakiejś indywidualnie określonej czynności prawnej, np. sprzedaży samochodu.
Zakres udzielanego pełnomocnictwa, czyli to, jakich czynności pełnomocnik może dokonywać, zależy wyłącznie od mocodawcy (w naszym przypadku zarządu spółki z o.o.) i będzie wynikać z treści pełnomocnictwa. Zarząd spółki nie jest również w żaden sposób ograniczony liczbą udzielanych pełnomocnictw. Może ustanowić jednego pełnomocnika lub kilku. Jeśli będzie ich wielu, każdy może działać samodzielnie lub – dla większego bezpieczeństwa – łącznie z innym. Decydując się na pełnomocnictwo łączne trzeba jednak pamiętać, że obowiązek takiej reprezentacji powinien wynikać wprost z treści pełnomocnictwa.
Inną kwestią jest umożliwienie pełnomocnikowi udzielania dalszych pełnomocnictw. Jest to dopuszczalne, gdy wynika z treści pełnomocnictwa (trzeba zamieścić klauzulę: „niniejsze pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do udzielania dalszych pełnomocnictw”), z ustawy (np. pełnomocnictwo procesowe) lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (np. z umowy).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »