| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Pełnomocnik w spółce z o.o.

Pełnomocnik w spółce z o.o.

Wśród teoretyków prawa ani praktyków nie ma zgody co do tego, czy można udzielić pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co więcej, przedsiębiorcy mylą się nierzadko w sprawach dotyczących ich reprezentacji uregulowanych precyzyjnie przez ustawę lub umowę spółki.

Sprawa jest sporna i nie ma dojrzałych rozwiązań w tym zakresie. Uważam jednak, że skoro nie istnieje zakaz udzielania pełnomocnictwa członkom zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to można je ustanawiać, ale tylko w konkretnej sprawie. Czynności dokonane przez takiego pełnomocnika-członka zarządu będą ważne. Nie można jednak obchodzić postanowień umowy spółki dotyczących reprezentacji dwu lub wieloosobowej przez udzielanie pełnomocnictw ogólnych lub rodzajowych jednemu członkowi zarządu. Jeśli bowiem konstytucja spółki mówi, że spółka reprezentowana jest przez dwie osoby i ci dwaj członkowie zarządu udzielą sobie nawzajem pełnomocnictwa ogólnego, to naruszałoby to wolę założycieli spółki i właśnie zasadę dwuosobowej (łącznej) reprezentacji. Jedynie pełnomocnictwo do załatwienia konkretnej sprawy byłoby w takiej sytuacji dozwolone. Jeden członek dwuosobowego zarządu mógłby go udzielić drugiemu, albo tam, gdzie jest trzech członków zarządu, a reprezentację przewidziano dwuosobową, dwaj członkowie zarządu z pewnością powinni móc udzielić pełnomocnictwa do poszczególnej czynności trzeciemu. Zaufanie do członka zarządu musi być wszak co najmniej takie, jak wobec osoby trzeciej.
Pominąwszy inne kwestie, gdy dwaj członkowie zarządu reprezentują spółkę łącznie, rodzi się pytanie, czy można samemu sobie udzielić pełnomocnictwa. Otóż w zasadzie jest to niemożliwe, ale jest pewna furtka, którą mógłby stosować zarząd spółki kapitałowej. Art. 108 kodeksu cywilnego mówi bowiem o pełnomocniku występującym zamiast obu stron czynności prawnej. I choć mamy dodatkową barierę do pokonania, ponieważ członek zarządu to piastun (piastuje władzę w spółce), to jest przecież orzeczenie Sądu Najwyższego mówiące, że przepis art. 108 k.c. stosuje się w drodze analogii do działań piastuna-członka organu (a więc także członka zarządu w spółce z o.o.). I bardzo słusznie. Uważam przy tym, że wadą kodeksu cywilnego jest to, że nie stosuje się wszystkich przepisów dotyczących ratyfikacji działań rzekomego pełnomocnika (osoby działającej z przekroczeniem lub bez umocowania) do działań piastunów (np. członków zarządów spółek z o.o.). W większości systemów europejskich jest to możliwe. Zdarza się bowiem, że członkowi zarządu wygasa mandat i nikt o tym nie pamięta. W takich sytuacjach powinno być możliwe potwierdzenie przez spółkę czynności dokonanych w interesie spółki przez taką osobę. Niestety k.c. nie przewiduje trzeciej postaci przedstawicielstwa (obok pełnomocnictwa i przedstawicielstwa ustawowego) określanego jako przedstawicielstwo organizacyjne. Brak więc przepisu mówiącego, że postanowienia dotyczące przedstawicielstwa stosują się również do przedstawicielstwa organizacyjnego. Dopóki więc ustawodawca nie wprowadzi takiej możliwości, powinien wypowiedzieć się w tej sprawie Sąd Najwyższy. Wymaga tego bezpieczeństwo obrotu.
Reasumując – tylko udzielanie pełnomocnictwa ogólnego, gdy w umowie spółki przewidziano reprezentację łączną (np. dwóch członków zarządu) rodzi wątpliwości i można je uznać za niezgodne z naturą czynności prawnej polegającej na udzielaniu pełnomocnictwa. Żaden przepis nie zakazuje jednak umocowania przez dwóch członków zarządu trzeciego do dokonania poszczególnej czynności. Poza tym nie narusza to konstytucji spółki, z której wynika, że spółka powinna być reprezentowana przez dwóch piastunów (władzy wykonawczej w spółce), a nie przez jednego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »