| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Trzeba pamiętać, które postanowienia umów są istotne, a które nie, ponieważ bez tych pierwszych kontrakt niekiedy będzie nieważny, a bez rozsądnej indywidualizacji warunków może okazać się trudny w realizacji.

Unikaj lichwy
 
Nie każdy przedsiębiorca pamięta również o tym, że od 20 lutego 2006 r. obowiązuje ustawowa maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej. Odsetki nie mogą w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (obecnie jest to 22 proc.). Tak więc przedsiębiorca, który zamierza podpisać np. umowę pożyczki lub kredytu, powinien dokładnie sprawdzić, ile wynosi jej oprocentowanie. Warto pamiętać, że w żaden sposób nie można obejść tego ustawowego limitu. Jeżeli uzgodnione przez strony umowy odsetki przekraczają wysokość maksymalnych, to i tak należą się jedynie maksymalne. Poza tym strony nie mogą w umowie wyłączyć ani ograniczyć stosowania przepisów o odsetkach maksymalnych, nawet gdy wybiorą dla umowy prawo obce.
W umowie należy także zwrócić uwagę na termin płatności odsetek. Strony mogą ustalić go dowolnie. Jeśli jednak tego nie zrobią, odsetki są płatne co roku z dołu, czyli po zakończeniu okresu odsetkowego. Jeżeli termin płatności określonej kwoty jest krótszy niż rok, np. miesięczny, wówczas np. jednocześnie z ratą kredytu płaci się odsetki, o ile strony nie postanowią inaczej.
 
Zajrzyj do rejestru UOKiK
 
Nie wolno też zapominać, że w umowie zawieranej przez przedsiębiorcę z konsumentem nie mogą pojawić się zakazane klauzule umowne. Wykaz takich klauzul znajduje się w rejestrze postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, prowadzonym przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można go znaleźć na stronie internetowej: www.uokik.gov.pl.
Do rejestru trafiają prawomocne wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zapoznanie się ze spisem niedozwolonych postanowień jest bardzo istotne, szczególnie w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego z 13 lipca 2006 r. SN orzekł, że zakaz stosowania zakazanej klauzuli umownej wpisanej do rejestru dotyczy wszystkich przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami, a nie tylko tego, w stosunku do którego zapadł wyrok (sygn. akt III SZP 3/06). Tak więc przedsiębiorcy nie będą już mogli bezkarnie stosować zakazanej klauzuli, mimo że zdają sobie sprawę z faktu, że została ona zakwestionowana w umowach innej firmy. Wcześniej mogli tłumaczyć się, że wyrok dotyczył innego podmiotu.
Przedsiębiorca musi pamiętać, że jeśli będzie stosował zakazaną klauzulę wpisaną do rejestru, prezes UOKiK może uznać, że narusza on zbiorowe interesy konsumentów i zakaże mu stosowania danego postanowienia. Jeśli przedsiębiorca nie dostosuje się do tej decyzji, może zapłacić karę od 500 do 10 000 euro za każdy dzień zwłoki.
 
Unormuj to, co nieokreślone
 
Przedsiębiorca jest uważany w obrocie gospodarczym za profesjonalistę. Dlatego nie jest tak chroniony jak konsument. Szczególnie jeśli zawiera umowę z innym przedsiębiorcą. Widać to wyraźnie na przykładzie sprzedaży między przedsiębiorcami. Kodeks cywilny nie normuje wielu szczegółowych kwestii związanych z taką umową – m.in. składania reklamacji. Dlatego warto, by przedsiębiorcy sami ustalili w umowie sprzedaży reguły postępowania – np. w jakiej formie i w jakim terminie zgłaszać roszczenia, jak powinno nastąpić powiadomienie reklamującego, czy reklamacja została uwzględniona, kto powinien dostarczyć reklamowany towar lub kto płaci za jego dostarczenie, a także kto pokryje koszty opinii rzeczoznawcy.
Warto pamiętać, że przy sprzedaży w obrocie profesjonalnym, czyli między przedsiębiorcami, istnieje obowiązek zbadania rzeczy – zaniechanie tego obowiązku ma bardzo poważne konsekwencje. Jeśli przedsiębiorca nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy handlu rzeczami danego rodzaju, a także nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie o dostrzeżonej wadzie (gdy wada wyszła na jaw później – nie zawiadomił niezwłocznie po jej wykryciu) – traci uprawnienia z tytułu rękojmi.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK