| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dlaczego warto powołać prokurenta do prowadzenia przedsiębiorstwa

Dlaczego warto powołać prokurenta do prowadzenia przedsiębiorstwa

Jeśli w umowie spółki z o.o. przyjęto, że do składania oświadczeń w jej imieniu wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu, to przeważnie warto ustanowić prokurę, żeby odciążyć zarząd np. przy podpisywaniu umów i pozwolić na współdziałanie jednego członka zarządu z prokurentem.

Co wolno prokurentowi
 
Prokurent jest zasadniczo zrównany w zakresie reprezentacji ze wspólnikiem spółki jawnej i partnerskiej, komplementariuszem w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej, członkiem zarządu w spółce z o.o., spółce akcyjnej czy spółdzielni. Może dokonywać czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z pewnymi jednak wyjątkami. Prokura nie obejmuje umocowania do wykonywania takich czynności jak zbycie przedsiębiorstwa, dokonanie czynności prawnej, na podstawie której nastąpi oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania, zbywania i obciążania nieruchomości. Do dokonywania tych czynności wymagane jest pełnomocnictwo szczególne, udzielone oczywiście w odpowiedniej formie.
Prokurent może więc składać i przyjmować wszelkie oświadczenia woli związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, zawierać umowy w imieniu przedsiębiorcy, dokonywać czynności sądowych (np. wnieść pozew w imieniu reprezentowanego przedsiębiorcy). Musi jednak pamiętać o tym, że przy składaniu oświadczeń woli powinien złożyć własnoręczny podpis zgodny ze znajdującym się w aktach rejestrowych wzorem wraz z dopiskiem wskazującym na prokurę, chyba że z treści dokumentu wynika, że działa jako prokurent.
Istotne jest to, że zakres umocowania prokurenta do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa nie może być ograniczony ze skutkiem wobec osób trzecich. Zamieszczenie zatem w umowie czy dokumencie pełnomocnictwa klauzuli, zgodnie z którą prokurent nie może np. reprezentować przedsiębiorcy przed jakimś kontrahentem, nie spowoduje, że czynności dokonane przez niego z tym podmiotem będą nieważne. Takie zastrzeżenie odniesie jedynie skutek między prokurentem a mocodawcą i może zaowocować ewentualnie odpowiedzialnością odszkodowawczą prokurenta, który nie zastosuje się do woli mocodawcy. Ograniczenie prokury ze skutkiem wobec osób trzecich jest możliwe tylko gdy pozwala na to przepis szczególny.
Prokurent nie jest upoważniony do przeniesienia udzielonej mu prokury. Może natomiast ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności (np. do sprzedaży określonego składnika majątku) lub pewnego rodzaju czynności (np. do sprzedaży towaru w sklepie firmowym producenta).
 

Katarzyna Pietryga
 

Gazeta Prawna Nr 162/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-08-22
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK