| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dlaczego warto powołać prokurenta do prowadzenia przedsiębiorstwa

Dlaczego warto powołać prokurenta do prowadzenia przedsiębiorstwa

Jeśli w umowie spółki z o.o. przyjęto, że do składania oświadczeń w jej imieniu wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu, to przeważnie warto ustanowić prokurę, żeby odciążyć zarząd np. przy podpisywaniu umów i pozwolić na współdziałanie jednego członka zarządu z prokurentem.

Zmiana umowy czy udzielenie prokury
 
Zmiana umowy spółki wiąże się z koniecznością zwołania zgromadzenia wspólników i niebezpieczeństwem, że nie wyrażą oni zgody na jednoosobową reprezentację. Prostszym rozwiązaniem będzie udzielenie prokury. Jej istotą jest udzielenie prokurentowi pełnomocnictwa do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zakres pełnomocnictwa określa kodeks cywilny. Jest on dużo szerszy niż pełnomocnictwa ogólnego. Prokurent swoimi czynnościami i oświadczeniami wywołuje skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej reprezentowanego przedsiębiorstwa, nie będąc jego organem.
Wielką zaletą tej instytucji jest ustawowe określenie zakresu umocowania prokurenta oraz zakaz ograniczania przez udzielającego prokurę tego zakresu w stosunkach z osobami trzecimi.
 
Kto może mieć prokurenta
 
Prokura może być ustanowiona przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Tak więc prawo to przysługuje wszelkim przedsiębiorcom (z wyjątkiem wpisanych do gminnej ewidencji działalności gospodarczej), wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego, a wiec także np. spółdzielniom, fundacjom czy stowarzyszeniom prowadzącym działalność gospodarczą.
Przedsiębiorca ustanawiając prokurę ma do wyboru dwa jej rodzaje:
• prokurę jednoosobową (samoistną) – w przypadku której każdy z prokurentów może skutecznie samodzielnie reprezentować przedsiębiorcę,
• prokurę łączną – przy której wymagane jest współdziałanie przynajmniej dwóch prokurentów (lub prokurenta i przedstawiciela ustawowego przedsiębiorstwa, czyli np. wspólnika w spółce jawnej lub członka zarządu, np. w spółce z o.o.).
WAŻNE
Udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenie udzielenia prokury powinno określać rodzaj prokury (łączna, oddzielna, oddziałowa), a w przypadku prokury łącznej wskazywać sposób jej wykonywania (np. oświadczenia woli w imieniu spółki może składać jeden prokurent wraz z członkiem zarządu)
Sposób wykonywania prokury najczęściej zależy od zaufania mocodawcy do prokurentów. Prokura łączna z całą pewnością umożliwia lepszą kontrolę działania pełnomocników.
Możliwe jest również ustanowienie prokury oddziałowej, czyli takiej, w której uprawnienia prokurenta zostały ograniczone przez mocodawcę do reprezentacji w zakresie spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa, a z wyłączeniem tych, które dotyczą całej spółki lub innych jej oddziałów (art. 1095 k.c.).
 
Jak udzielać
 
Prokura – pod rygorem nieważności – powinna być udzielona na piśmie. Sposób jej ustanowienia przez spółkę handlową najczęściej reguluje umowa spółki lub jej statut (mogą one stanowić, że prokury udzielają np. wybrani wspólnicy, zgromadzenie wspólników lub rada nadzorcza w spółce z o.o. czy walne zgromadzenie w spółce akcyjnej). Jeśli w takich dokumentach brak stosownych zapisów, będą miały zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych. I tak w przypadku:
• spółek jawnej i partnerskiej, w której nie powołano zarządu – konieczna jest zgoda wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki (art. 41 par. 1 k.s.h.),
• spółki partnerskiej, w której powołano zarząd – konieczna jest akceptacja wszystkich członków tego zarządu,
• spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej – konieczna jest zgoda wszystkich komplementariuszy,
• spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 208 par. 6 k.s.h.) i spółki akcyjnej (art. 371 par. 4 k.s.h.) – konieczna jest zgoda wszystkich członków zarządu.
Zalety tego pełnomocnictwa
Z punktu widzenia przedsiębiorcy z całą pewnością dużą zaletą prokury jest to, że może ona być w każdym czasie odwołana przez każdego z członków zarządu (wspólników – w przypadku spółek osobowych nieposiadających zarządu). Ponadto prokura może wygasnąć z mocy prawa (np. w razie otwarcia likwidacji przedsiębiorcy) lub na skutek zrzeczenia się jej przez prokurenta.
Zgłoszenia prokury do KRS dokonuje się na formularzu KRS WL. Należy do niego dołączyć wzór podpisu ustanawianego prokurenta.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK