| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

Z projektu Patron mogą korzystać osoby, które nie ukończyły 25 roku życia, a także osoby nie zarejestrowane jako bezrobotne z terenów miejskich i wiejskich, które są zainteresowane rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, a które nie prowadziły takiej działalności po 1 stycznia 2004 r. Pomoc realizowana jest w ramach działania 2.5 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Promocja Przedsiębiorczości i jest kilkuwarstwowa.
Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie doradczo-szkoleniowe oraz finansowe: pomostowe i inwestycyjne. Ponadto innowacją jest to, że osoby, które wchodzą na rynek, mogą liczyć na pomoc działających już przedsiębiorców. Jest to możliwe, gdyż jednym z partnerów programu jest Polska Izba Młodych Przedsiębiorców.
Wsparcie szkoleniowo-doradcze udzielane jest przez osoby posiadające duże doświadczenie w zakresie rozwoju działalności mikroprzedsiębiorstw, przygotowane zarówno od strony praktyczniej, jak i teoretycznej do prowadzenia szkoleń i wykładów z zakresu planowania, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Staramy się, aby osoby dobierane do bloku szkoleniowo-doradczego wykazywały się najwyższym poziomem wiedzy i nienaganną postawą etyczną.
Po odbyciu szkolenia młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe dwojakiego rodzaju. Dotacja inwestycyjna udzielana jest na podstawie wniosku o przyznanie jednorazowej dotacji inwestycyjnej. Wysokość dotacji uzależniona jest od wysokości wydatków inwestycyjnych, o pokrycie których ubiega się osoba biorąca udział w projekcie i nie może – jednocześnie – być większa niż 20 tys. zł oraz 75 proc. tych wydatków. Przy czym przygotowanie i opracowanie wniosku o przyznanie jednorazowej dotacji inwestycyjnej będzie jednym z elementów bloku szkoleniowo doradczego.
Oprócz tego przedsiębiorca może liczyć na tzw. wsparcie pomostowe w wysokości 700 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy), które może być przeznaczone na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności, np. na składkę ubezpieczenia społecznego.
Osoba zainteresowana uzyskaniem naszej pomocy powinna wejść na stronę internetową naszego stowarzyszenia www.tratwa.org, na której znajduje się specjalna ankieta. Na tej podstawie zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie kandydat do uzyskania wsparcia musi przedstawić swój pomysł i przekonać do niego komisję. Obecnie zakończyła się rekrutacja osób z terenów miejskich, jednocześnie przedłużyliśmy termin dla osób z terenów wiejskich.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK