| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

Pieniądze na początek
 
Mimo kurczących się środków z funduszy strukturalnych, w niektórych województwach w dalszym ciągu można ubiegać się o finansowe wsparcie na prowadzenie biznesu. Jest to możliwe m.in. w województwach mazowieckim i świętokrzyskim, gdzie nadal realizowany jest program Promocja przedsiębiorczości (ZPORR, Działanie 2.5). W ramach programu osoby, które chcą otworzyć własny biznes, mogą ubiegać się o wsparcie – szkoleniowe i finansowe. W ten sposób przedsiębiorca może otrzymać wsparcie pomostowe w wysokości 700 zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy, które może być przeznaczone na pokrycie wszelkich obciążeń (np. składki ZUS) związanych z funkcjonowaniem firmy. Możliwe jest również otrzymanie jednorazowej dotacji na zakup drobnego sprzętu i wyposażenia służącego rozwojowi firmy, w wysokości do 5 tys. euro (ok. 20 tys. zł). Przy czym wysokość wsparcia nie może być większa niż 75 proc. wartości inwestycji. Szczegółowych informacji na temat programu i dostępnych środków udzielają urzędy marszałkowskie w całym kraju.
DOKUMENTY DLA UZYSKANIA WSPARCIA
(Działanie 2.5 ZPORR)
• dokumenty poświadczające rozpoczęcie działalności gospodarczej, takie jak: wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru, kopia nadania numeru REGON oraz kopia dokumentu zawierającego PESEL właściciela/właścicieli firmy,
• biznesplan na okres 2 lat działalności firmy,
• zaświadczenie/oświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz o nie zaleganiu z uiszczaniem podatków,
• harmonogram rzeczowo-finansowy inwestycji, która ma być objęta jednorazową dotacją inwestycyjną na rozwój działalności (szczegółowy kosztorys inwestycji wraz z harmonogramem wydatków).
 
Wsparcie dla bezrobotnych
 
Szerokie wsparcie zarówno finansowe, jak i doradcze dla osób bezrobotnych, dla osób planujących rozpoczęcie własnego biznesu oferują urzędy pracy. Osobom bezrobotnym mogą być przyznane jednorazowo środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie – nie wyższej jednak niż 5-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą i ubiegający się o przyznane dotacji powinien złożyć wniosek we właściwym urzędzie pracy.
WNIOSEK BEZROBOTNEGO
Wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej może być uwzględniony, gdy bezrobotny spełnia m.in. następujące warunki:
• w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych,
• nie otrzymał w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »