| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

Szkolenia i doradztwo
 
Programy szkoleń przyszłych przedsiębiorców prowadzone są obecnie we wszystkich regionach kraju. O odrębną pomoc w tym zakresie mogą ubiegać się osoby bezrobotne, innego rodzaju wsparcie dotyczy osób, które chcą się przekwalifikować, maturzystów czy absolwentów wyższych uczelni.
Tego rodzaju wsparcie oferuje m.in. Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Bydgoszczy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż pół roku, mogą skorzystać z usług indywidualnego opiekuna. W ten sposób młody przedsiębiorca może umówić się na indywidualne konsultacje z tzw. opiekunem, który posiada specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny prawa. Opiekun w takim przypadku może nauczyć, jak prowadzić książkę przychodów i rozchodów, jak poprawnie wypełnić formularz PIT czy ZUS itd. Opiekunowie dyżurują i udzielają pomocy nie tylko w Bydgoszczy, ale w innych miastach. Dwa terenowe biura funkcjonują również w Inowrocławiu i Żninie.
Informacji na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej coraz powszechniej udzielają również powiatowe urzędy pracy. Można tam otrzymać dokładne informacje dotyczące m.in. procedury zakładania firmy oraz adresy instytucji wspierających młodych przedsiębiorców w regionie.
Również szerokie wsparcie doradcze oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W całej Polsce działa obecnie ok. 160 punktów konsultacyjnych, gdzie można uzyskać bezpłatne informacje na temat możliwości dofinansowania projektów ze środków unijnych, zagadnień podatkowych i zasad prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z pomocy tzw. lokalnych okienek przedsiębiorczości, których w Polsce działa ok. 500, głównie przy urzędach gminnych. Lista okienek, a także punktów konsultacyjnych znajduje się na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl).
Inicjatywą, która robi ostatnio furorę wśród studentów i absolwentów wyższych uczelni, są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, których działa obecnie kilkanaście, m.in. w Warszawie, Częstochowie, Toruniu i Poznaniu. Projekt AIP dofinansowywany jest ze środków Ministerstwa Gospodarki i Pracy, PARP oraz Narodowego Banku Polskiego.
Największą korzyścią dla beneficjentów projektu jest fakt, iż działając w strukturach AIP jako pion inkubatora nie muszą zakładać działalności gospodarczej i ponosić związanych z tym kosztów oraz ryzyka. W pierwszych, najtrudniejszych miesiącach funkcjonowania, działająca w normalnych warunkach jednostka gospodarcza musi ponosić koszty opłat rejestracyjnych, składek na ubezpieczenie społeczne, wynajmu biura, rozliczeń, kosztów księgowych, porad prawnych o łącznej minimalnej kwocie 2 tys. zł. Po usamodzielnieniu się firmy jej pomysłodawca rejestruje własną działalność. Ale najtrudniejszy okres i realizacja w praktyce swojego pomysłu przechodzi bez większych kosztów i ryzyka.
Z pomocy mogą skorzystać młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Osoba, która chce uzyskać pomoc, musi stać się członkiem fundacji. Dzięki temu nie musi rejestrować własnej działalności, gdyż może prowadzić biznes, korzystając z NIP-u i adresu inkubatora. Może korzystać również z usług tamtejszego biura księgowego, które poprowadzi za nią wszelkie rozliczenia. Dodatkowo oferowane są usługi biura prawnego, szkolenia i indywidualne konsultacje oraz promocje przedsięwzięć.
WAŻNE
Uczestnictwo w inkubatorze jest odpłatne. Koszt uzależniony jest od czasu przebywania w AIP i waha się od 50 do 150 zł. Wsparcie dla rozpoczynających biznes oferują również niektóre regionalne izby gospodarcze. Ich pomoc skupia się jednak głównie na szkoleniach
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK