| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Stowarzyszenie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą podkreślić swoje zainteresowanie pewnymi sprawami, tworząc do tego celu określony organizm prawny. Idealnym rozwiązaniem może być stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą.

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Ustawodawca przyznaje stowarzyszeniom swoistą zdolność gospodarczą, uniezależnioną od czyjegokolwiek zezwolenia, w związku z czym mają one swobodę realizacji tej działalności. Pomimo tej swobody istnieją pewne istotne ograniczenia np. dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. Z tego powodu prowadzenie przez stowarzyszenie działalności gospodarczej nie może być statutowym celem głównym, lecz ma charakter uboczny. Jest to więc sytuacja odmienna od tej, w jakiej znajdują się inni przedsiębiorcy, którzy mogą swobodnie decydować o sposobie przeznaczania swojego dochodu.
Może natomiast zaistnieć taka sytuacja, iż członek stowarzyszenia będzie przez nie zatrudniony w charakterze pracownika. Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 27 lutego 1990 r. (sygn. III PZP 59/89). Zgodnie z jej treścią, dochód stowarzyszenia uzyskany z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków także wówczas, gdy są pracownikami stowarzyszenia.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie stowarzyszenia mogą prowadzić działalność gospodarczą. Tak zwanej zdolności gospodarczej nie mają bowiem stowarzyszenia zwykłe. Mają one charakter uproszczony i nie posiadają osobowości prawnej. Do ich założenia wystarczy działanie jedynie trzech osób, które uchwalają regulamin działalności (nie zaś statut).
Rezultaty działalności gospodarczej powinny znaleźć odzwierciedlenie w bilansie, w zeznaniach podatkowych oraz w sprawozdaniu zarządu i komisji rewizyjnej za dany rok.
Wybór przedmiotu działalności może być w zasadzie dowolny. Jest on jednak ograniczony przepisami szczególnymi o działalności zastrzeżonej dla odpowiednich, uprawnionych do niej podmiotów (np. prawo bankowe zastrzega działalność bankową tylko dla banków państwowych, spółdzielczych lub w formie spółek akcyjnych) oraz przepisami, które wymagają uzyskania zezwoleń lub koncesji na jej prowadzenie. Przedmiot działalności gospodarczej powinien być określony w statucie stowarzyszenia.
Przepisy nie wskazują, w jakiej formie działalność gospodarcza ma być prowadzona. Podmiotem odpowiedzialnym za wybór tej formy jest walne zgromadzenie członków stowarzyszenia.
Każde stowarzyszenie (oprócz zwykłego) podlega obowiązkowemu wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a dodatkowo, o ile prowadzi działalność gospodarczą, także do rejestru przedsiębiorców.
Z chwilą zaprzestania działalności gospodarczej stowarzyszenie podlega wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców. W dalszym ciągu jest jednak ujawniane w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
W przypadku gdy stowarzyszenie uległo rozwiązaniu, jego byt prawny ustaje z chwilą wykreślenia z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W takim przypadku należy także dokonać wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK